lupa x
user

Živě: Vyhlášení vítězů Národní ceny za architekturu 2023

Živě: Vyhlášení vítězů Národní ceny za architekturu 2023

30.10.2023

Redakce

Obec architektů pořádá v pondělí 30. října 2023 ve Velké dvoraně Veletržního paláce vyhlášení vítězů jubilejního 30. ročníku Grand Prix Architektů - Národní ceny za architekturu 2023.

Živě: Vyhlášení vítězů Národní ceny za architekturu 2023

Foto: Shutterstock

Přenos ze slavnostního večera začne ve 20:30 a bude možné ho sledovat živě ZDE.

V letošním ročníku bylo celkem 275 přihlášených projektů. Porota následně vybrala 50 projektů postupujících do finále. Tvůrci těchto finálních projektů budou své práce prezentovat v rámci Grand Prix Festivalu by Grohe, který se koná v pondělí 30. října 2023 od 09:30 ve Velké dvoraně Veletržního paláce. Následně bude vyhlášen hlavní vítěz GPA – Národní ceny za architekturu 2023, vítěz Ceny za celoživotní dílo a vítězové v jednotlivých kategoriích.

Předseda Obce architektů Oleg Haman k výběru finalistů uvedl: “Po prvním kole jsou projekty seřazeny ve skupinách podle počtu bodů, které jim udělila porota v 1. kole hodnocení. Ale často finální rozhodnutí poroty toto pořadí ne zcela respektuje a máme příklady, kdy projekt, který měl pět hlasů po prvním kole, nezískal žádnou cenu. Oproti tomu známe případy, kdy projekt se třemi hlasy (což je minimum pro postup mezi 50 finalistů) získal Grand Prix. Velice důležitým podkladem pro finální rozhodnutí poroty jsou prezentace samotných architektů v průběhu Grand Prix Architektů Festivalu. Všichni finalisté se musí prezentovat, to je podmínka 2. kola rozhodování poroty”.

Porota letošního jubilejního 30. ročníku je ve složení:

 • Amanda Levete / Velká Británie – získala ocenění Stirlingova cena, Jane Drew Prize, komandér Řádu britského impéria – Studio AL__A
 • Irakli Eristavi / Slovensko – studio zerozero
 • Thorbjörn Andersson / Švédsko – studio Thorbjörn Andersson Landscape Architect – Sweco Architects
 • Balázs Bognár / Japonsko – studio Partner at Kengo Kuma & Associates
 • Petr Štefek / Česká republika – studio Petr Štefek Architect

Všech 275 přihlášených projektů si můžete prohlédnout zde: https://grandprix.grandprixarchitektu.cz/rocnik/2023

Hlavní ceny soutěže:

Grand Prix Architektů – velká modrá kostka – udílí porota

Cena za celoživotní dílo – velká červená kostka – udílí se českému architektovi na základě rozhodnutí Rady Obce architektů, která zasedala 6. 9. 2023 a jednomyslně rozhodla. Vítěz bude oznámen v rámci galavečera GPA – Národní cena za architekturu 2023.

Porota uděluje další ceny – malé modré kostky – v následujících kategoriích:

 • Novostavba
 • Rekonstrukce
 • Rodinný dům
 • Architektonický design, drobná architektura a výtvarné dílo v architektuře

Dále jsou uděleny ceny za:

 • Interiér – malá žlutá kostka
 • Urbanismus – malá fialová kostka
 • Krajinářská architektura a zahradní tvorba – malá zelená kostka

 

V letošním roce bude opět udělena cena za šetrnou stavbu, ve spolupráci s Českou radou pro šetrné budovy, která byla poprvé udělena v roce 2020.

Přihlašovat projekty do GPA – Národní ceny za architekturu 2023 bylo možné do 15. srpna 2022.

Obec architektů je spolek s tradicí od roku 1921, pokračovatel spolků architektů z první republiky. V roce 1989 se transformoval ze Svazu Architektů a v letech 1990 až 1993 se podílel na založení profesní organizace České komory architektů. V roce 1948 se stal zakládajícím členem Mezinárodního svazu architektů (UIA), ve kterém bylo členství České republiky novým vedením OA obnoveno v roce 2017, a tím bylo znovu vykročeno k zajištění ochrany a práv českých architektů ve světě. Současně je OA i členem Visegrádské skupiny (V4). Spolek je kulturní platformou českých architektů zajišťující spolkovou činnost s cílem propagovat české architekty široké odborné i laické veřejnosti jak v Česku, tak i v zahraničí.

Hlavní stránka