lupa x
user

EK schválila Křetínského firmě CMI převzetí francouzského vydavatelství Editis

EK schválila Křetínského firmě CMI převzetí francouzského vydavatelství Editis

01.11.2023 , Aktualizováno 31.10.2023

Redakce

Evropská komise (EK) schválila smlouvu o převzetí francouzského vydavatelství Editis firmou Czech Media Invest (CMI) českého miliardáře Daniela Křetínského. Komise o tom dnes informovala na svých internetových stránkách. Editis je po Hachette Livre druhé největší vydavatelství ve Francii.

EK schválila Křetínského firmě CMI převzetí francouzského vydavatelství Editis

Foto: Shutterstock

Komise zkoumala, zda by transakce mohla mít negativní dopady na hospodářskou soutěž v souvislosti s tím, že Křetínský prostřednictvím své firmy Vesa Equity Investment vlastní čtvrtinový podíl ve francouzském maloobchodním řetězci Fnac Darty, který prodává knihy, hudbu a elektroniku.

Dospěla nicméně k závěru, že Vesa by za současných okolností neměla finanční motivaci omezovat konkurentům firmy Fnac Darty přístup ke knihám vydavatelství Editis. Upozornila také, že současný menšinový podíl Křetínskému neumožňuje mít nad firmou Fnac Darty kontrolu.

CMI uzavřela dohodu o převzetí vydavatelství Editis od francouzské mediální skupiny Vivendi letos v červnu. Prodej vydavatelství Editis je součástí strategie, pomocí které firma Vivendi překonala regulační překážky při převzetí mediální společnosti Lagardère.

Křetínský patří k nejvlivnějším postavám českého byznysu. Ovládá řadu průmyslových, obchodních, finančních nebo mediálních firem v České republice i v zahraničí. Časopis Forbes ho v nejnovějším žebříčku řadí na druhé místo mezi nejbohatšími Čechy, jeho majetek začátkem října odhadl na 210,9 miliardy korun. Křetínského společnost CMI vydává v ČR například deníky Blesk, Aha!, E15 a Sport a několik desítek časopisů, mimo jiné Reflex, Svět motorů a ABC.

Brusel (ČTK)

Hlavní stránka