lupa x
user

Google začal kvůli bezpečnosti mazat neaktivní uživatelské účty

Google začal kvůli bezpečnosti mazat neaktivní uživatelské účty

04.12.2023

Redakce

Internetová firma Google začala kvůli bezpečnosti rušit neaktivní uživatelské účty, tedy ty, ke kterým se nikdo nejméně dva roky nepřipojil. Plánované mazání se týká pouze osobních účtů a nedotkne se účtů s aktivním YouTube kanálem, s existujícím peněžním kreditem nebo vlastníků aplikace v obchodě GooglePlay. Uživatelé s neaktivními účty dostanou před samotným smazáním upozornění na e-mail i na záložní e-mailovou adresu pro obnovení. Vyplývá to z informací, které Google poskytl. Kolik účtů bude v Česku zrušeno, nedokáže firma podle mluvčí Alžběty Houzarové říci.

Google začal kvůli bezpečnosti mazat neaktivní uživatelské účty

Foto: Shutterstock 

Google bude mazat obsah v Gmailu, Dokumentech, Disku, Meetu, Kalendáři a Fotkách Google. V Česku je Gmail s 21 procenty dvojkou na trhu po Seznamu, kde má svoji poštovní schránku téměř 65 procent českých uživatelů. Pro marketéry tak gmailové kontakty představují důležitou část databáze, na kterou míří obchodní a marketingové zprávy.

„Naše interní analýza ukazuje, že u opuštěných účtů je nejméně desetinásobně menší pravděpodobnost, že mají nastaveno dvoufázové ověření, než u účtů aktivních. To znamená, že tyto účty jsou často zranitelné, a jakmile je účet kompromitován, může být zneužit k čemukoli od krádeže identity až po šíření nežádoucího nebo dokonce škodlivého obsahu, jako je spam,“ uvedla viceprezidentka Google Ruth Kricheli.

Mazání předcházelo několik oznámení majitelům účtů. Za neaktivní účet je považovaný takový, u kterého nikdo dva roky neotevřel e-mailovou schránku, nepřečetl si e-maily nebo nepoužil Google Drive. Případně z přihlášeného účtu nebylo vyhledávání přes Google, sdílení fotografie, stažení aplikace či přihlášení k aplikaci třetí strany.

Akce Googlu může zvýšit míru vrácení e-mailů poštovním serverem příjemce v marketingových kampaní. „Tato akce patří mezi tzv. hard bounce a označuje e-maily, které byly vráceny odesílateli z trvalého důvodu. Nevyřazení těchto adres pak má další zásadní negativní dopad na reputaci odesílatele a tím i na doručitelnost rozesílky v budoucnu,“ upozornil zakladatel mailingové společnosti Mailkit Jakub Olexa.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka