lupa x
user

Vzniká verze aplikace pro duševní zdraví matek, bude víc přizpůsobená uživatelkám

Vzniká verze aplikace pro duševní zdraví matek, bude víc přizpůsobená uživatelkám

21.01.2024 , Aktualizováno 19.01.2024

Redakce

Vzniká nová verze aplikace na podporu duševního zdraví žen v těhotenství a po porodu. Bude více přizpůsobená uživatelkám. Podílejí se na ní odborníci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) a z organizací Úsměv mámy a Česko.Digital. Aplikaci tvoří psychoterapeutický obsah i skutečné příběhy. Až pětina žen v těhotenství a s malými dětmi zažije nějaké příznaky duševní nepohody jako jsou úzkost nebo deprese. Většina z nich nevyhledá odbornou pomoc, důvodem často bývá její nedostupnost nebo nákladnost. Aplikace nazvaná Kogito 2.0 bude stejně jako její první verze zdarma. Veřejnosti by mohla být představena příští rok, řekl mluvčí NUDZ Jan Červenka.

Vzniká verze aplikace pro duševní zdraví matek, bude víc přizpůsobená uživatelkám

Foto: Shutterstock

Prvotní testování podle lékaře Antonína Šebely z NUDZ prokázalo efektivitu aplikace ve snižování psychických obtíží a zvyšování kvality života, avšak tvůrci nevyužili úplně její potenciál. „Kogito nemá v regionu střední a východní Evropy obdoby. Po vyplnění dotazníků, na které dostane uživatelka ihned zpětnou vazbu, se jí otevře Cesta z úzkosti nebo Cesta z deprese. V této cestě, která má každá pět etap, prochází uživatelka metodami kognitivně-behaviorální terapie (KBT), procvičuje relaxace a také plní úkoly, aby mohla procházet od jednodušších metod k těm složitějším,“ popsal fungování aplikace Šebela.

Česko.Digital je nezisková organizace s komunitou dobrovolníků, kteří ve svém volném čase pomáhají státnímu a neziskovému sektoru s využitím technologií. Tým s její pomocí aktualizoval celou strukturu aplikace, její vzhled a texty. „Velký důraz jsme ve společném týmu kladli na uživatelskou zkušenost, která je neméně důležitá než odborný psychoterapeutický obsah. Momentálně je hotový návrh, který je připravený k naprogramování,“ uvedl Šebela. Dodal, že pro naprogramování a následný provoz bude NUDZ hledat partnery a zvažuje i crowdfunding, tedy financování od širokého spektra lidí. „V ideálním případě bychom chtěli novou verzi aplikace představit veřejnosti v průběhu příštího roku,“ doplnil lékař.

Kogito je součástí aktivit Centra perinatálního duševního zdraví NUDZ, kde vznikl i projekt Perinatal.cz nabízející screening duševního zdraví nastávajících matek a žen po porodu. Do projektu se zapojilo přes 20 porodnic z celé ČR a postupně se přidávají gynekologické ambulance.

Klecany u Prahy (ČTK)

Hlavní stránka