lupa x
user

Francie podpoří firmu Atos, aby zachránila pracovní místa, řekl ministr

Francie podpoří firmu Atos, aby zachránila pracovní místa, řekl ministr

07.02.2024 , Aktualizováno 06.02.2024

Redakce

Francie je připravena podpořit firmu Atos a bránit i desítky tisíc pracovních míst, které v této skupině zaměřené na softwarové služby jsou. Listu Les Echos to řekl ministr financí Bruno Le Maire. Atos jedná o prodeji své ztrátové konzultační divize Tech Foundations firmě EP Equity Investment (EPEI) českého podnikatele Daniela Křetínského, dosažení konečné dohody je ale podle francouzské firmy stále nejisté.

Francie podpoří firmu Atos, aby zachránila pracovní místa, řekl ministr

Foto: Shutterstock

„Průmyslové aktivity firmy Atos neopustíme, představují desítky tisíc pracovních míst,“ řekl Le Maire. Akcie firmy v pondělí klesly o 29 procent v reakci na oznámení, že Atos upouští od plánů vydat nové akcie, protože se podle managementu změnily podmínky na trhu. Atos rovněž uvedl, že s bankami zahájil jednání o refinancování dluhu.

„Francouzská vláda použije všechny prostředky, které má k dispozici, aby zachovala strategické aktivity Atosu,“ řekl Le Maire. Dodal, že jeho úřad je v pravidelném kontaktu s vedením Atosu a že vývoj kolem firmy velmi pozorně sleduje.

Společnost Atos v lednu jmenovala svého čtvrtého generálního ředitele za méně než dva roky a vydala také sérii varování před zhoršením hospodaření. V pondělí oznámila, že bude požadovat jmenování nezávislé třetí strany, která by usnadnila jednání s bankami.

„Atos bude včas informovat trh o postupu jednání s bankami, o svém novém plánu refinancování, o zamýšlených prodejích, stejně jako o možných změnách ve své kapitálové struktuře, které by mohly vést k rozmělnění stávajících akcionářů,“ dodal francouzský podnik.

Firma loni v listopadu uvedla, že zvažuje vstup na kapitálové trhy a prodej dalších aktiv, aby mohla realizovat plán na posílení kapitálu. Firma v této souvislosti hovořila o úvěru za 1,5 miliardy eur se splatností v lednu 2025 a o dluhopisech za 750 milionů eur se splatností v květnu 2025, uvedla agentura Reuters. V lednu skupina varovala, že její volný peněžní tok bude mírně pod původním cílem pro druhou polovinu loňského roku.

Akcie Atosu dnes na burze v Paříži pondělní propad mírně korigovaly a dopoledne přidávaly přes dvě procenta na 2,85 eura za kus. Od začátku roku ale ztrácejí kolem 50 procent.

Paříž (ČTK)

Hlavní stránka