lupa x
user

Netolický: Protestům zemědělců rozumím. Neprodiskutované zásahy ohrožují i střední podniky v našem kraji

Netolický: Protestům zemědělců rozumím. Neprodiskutované zásahy ohrožují i střední podniky v našem kraji

27.02.2024 , Aktualizováno 26.02.2024

Redakce

DneDnešní demonstrace českých zemědělců v rámci společného protestu několika zemí proti přílišné byrokracii, nespravedlivým dotacím či levnému dovozu ze třetích zemí se dotkla také Pardubického kraje. Podle hejtmana Martina Netolického, který je dlouhodobě v kontaktu s Agrární komorou ČR či Zemědělských svazem ČR, se jedná o oprávněné vyjádření nesouhlasu proti nastavenému systému.

Netolický: Protestům zemědělců rozumím. Neprodiskutované zásahy ohrožují i střední podniky v našem kraji

Foto: Shutterstock

„V našem kraji není situace úplně eskalovaná, ale máme ohlášené protesty zemědělců prakticky ve všech okresech s tím, že větší setkání probíhá v průběhu dopoledne na hraničním přechodu mezi Dolní Lipkou a polským Bobošovem. Podle mých informací se jedná skutečně spíše o protest symbolický, což znamená, že nikde nedochází k blokádám silnic, ale zemědělci chtějí upozornit veřejnost na své problémy,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

„Dnešní akce je z mého pohledu odlišná od té pondělní, v rámci které jsem se zdržel jakýchkoliv komentářů, protože to byla akce poněkud zvláštní a zvláštně i na veřejnost vyzněla. Dnešní akci proti tomu podporuje jak Agrární komora ČR, tak Zemědělský svaz ČR, se kterými jsem dlouhodobě v kontaktu a jejich požadavkům rozumím. V poslední době došlo k fatálním změnám v oblasti zemědělské politiky České republiky, změnám v národním návrhu pro Evropskou unii, například změnou takzvané redistribuční platby a podobně. Bohužel tyto změny neakceptují specifika českého zemědělství, která jsou daná zejména kolektivizací v padesátých letech. Velkými zemědělskými podniky a agrobarony jsou nyní označeny prakticky všechny středně velké zemědělské podniky vedle řady zemědělských družstev v našem kraji, se kterými mám možnost dlouhodobě komunikovat,“ sdělil hejtman Martin Netolický, podle kterého je nyní nezbytné, aby byly požadavky nejen českých zemědělců slyšet na evropské úrovni.

Dnešní protestní akce je odlišná v tom, že se do ní koordinovaně zapojují zemědělci napříč Evropou. „Pevně věřím, že dnešní protest vnímá i ministerstvo zemědělství a doufám, že pan ministr Výborný v příštím týdnu na setkání Rady ministrů zemědělství bude dnešek brát především jako mandát k jednání na evropské úrovni. Osobně jsem byl na několika setkáních i za jeho účasti a myslím, že ta setkání byla velice korektní, ale na druhou stranu je potřeba se hlasitě ozvat, a to kolegové zemědělci dneska udělali a mají moji plnou podporu,“ dodal hejtman Netolický.

Hlavní stránka