lupa x
user

Tržní hodnota výrobce čipů Nvidia přesáhla dva biliony dolarů

Tržní hodnota výrobce čipů Nvidia přesáhla dva biliony dolarů

27.02.2024 , Aktualizováno 26.02.2024

Redakce

Tržní hodnota výrobce čipů Nvidia během dnešní seance přesáhla dva biliony dolarů (46,9 bilionu Kč). Růst akcií firmy se zakládá na sílící poptávce po jejích čipech používaných při výpočtech pro umělou inteligenci (AI). Firma ve čtvrtém kvartálu podle středeční výsledkové zprávy zvýšila čistý zisk o 769 procent.

Tržní hodnota výrobce čipů Nvidia přesáhla dva biliony dolarů

Foto: Shutterstock

Firma při zveřejnění hospodářských výsledků oznámila optimistický výhled tržeb. Její tržní hodnota se následně za jedinou seanci zvýšila o 277 miliard dolarů, což je největší jednodenní nárůst na Wall Street v historii.

Rychlé zvyšování tržní hodnoty společnosti Nvidia v uplynulém roce vedlo analytiky k tomu, že ji přirovnali k dodavatelům krumpáčů a lopat během zlaté horečky v 19. století. Čipy Nvidia používají téměř všichni hráči na poli generativní umělé inteligence od společnosti OpenAI, která na trh uvedla chatbota chatGPT, až po Google.

Z tržní kapitalizace jeden bilion dolarů dosáhla firma dvou bilionů dolarů za pouhých devět měsíců. To je méně než polovinu času, kterou k tomu potřebovaly podniky Apple či Microsoft.

Kolem 16:55 SEČ si akcie Nvidia připisovaly 0,8 procenta. V letošním roce vzrostly o téměř 60 procent a loni se jejich hodnota více než ztrojnásobila. Jejich letošní růst byl pro posilování indexu S&P 500 klíčový a přispěl k více než čtvrtině letošního růstu akciového indexu.

New York (ČTK)

Hlavní stránka