lupa x
user

Asociace pro elektronickou komerci podala ČOI podnět na prodejce Temu

Asociace pro elektronickou komerci podala ČOI podnět na prodejce Temu

18.03.2024 , Aktualizováno 15.03.2024

Redakce

Asociace pro elektronickou komerci (APEK) podala České obchodní inspekci (ČOI) podnět ke kontrole on-line prodejce Temu. Firma podle APEK v některých ohledech nedodržuje českou a evropskou legislativu, a znevýhodňuje tak ostatní obchodníky. Zákazník například nepozná, zda je Temu e-shop nebo on-line tržiště, nepřesné jsou také informace o odstoupení od kupní smlouvy, záruce a postupu reklamace, sdělila APEK v tiskové zprávě. Mluvčí ČOI František Kotrba na dotaz ČTK odpověděl, že na Temu obdrželi za loňský a letošní rok nižší počty podnětů.

Asociace pro elektronickou komerci podala ČOI podnět na prodejce Temu

Foto: Shutterstock 

Regulací, které musí on-line prodejce splňovat, je podle APEK mnoho. Týkají se třeba toho, jaké informace má mít zákazník k dispozici před a při nákupu. „Podle APEK ovšem Temu tyto stanovené povinnosti buď neplní, nebo jen částečně, či pro nakupující nepřehledně. Je důležité zmínit, že v případě, kdy nejsou informace poskytovány, dochází ke klamání spotřebitele,“ sdělila asociace.

V rozporu s legislativou je podle APEK také způsob, jakým Temu inzeruje slevy. „Zatímco dozorové orgány pozorně sledují, zda české e-shopy odvozují slevy od nejnižší ceny nabízeného zboží za posledních 30 dní, Temu odkazuje na doporučenou maloobchodní cenu produktu,“ uvedla APEK. Podle ní Temu nabízí „nezvykle levné zboží převážně z Číny“.

Kotrba potvrdil, že Česká obchodní inspekce podnět na Temu od APEK obdržela. „Dosavadní podání se týkala chybějícího návodu v češtině, nedodání zaplaceného zboží a dodání jiného zboží, než bylo objednáno. Jeden spotřebitelský dotaz se týkal toho, zda doklad o dodání nahrazuje účtenku,“ uvedl. Činností prodejce Temu se podle Kotrby ČOI zabývá.

On-line prodejce Temu patří do čínské skupiny PDD Holding. Založen byl v roce 2022. APEK sdružuje více než 680 firem, podnikatelů a odborníků v elektronickém obchodu.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka