lupa x
user

Meta bude muset v USA čelit hromadné žalobě ze strany inzerentů

Meta bude muset v USA čelit hromadné žalobě ze strany inzerentů

23.03.2024 , Aktualizováno 22.03.2024

Redakce

Americká internetová společnost Meta Platforms bude muset ve Spojených státech čelit hromadné žalobě ze strany inzerentů. Rozhodl o tom ve čtvrtek odvolací soud v San Francisku. Žaloba tvrdí, že firma inzerentům účtovala nadměrné ceny, protože podvodně nadhodnocovala počet lidí, které může reklamou oslovit. Informovala o tom agentura Reuters.

Meta bude muset v USA čelit hromadné žalobě ze strany inzerentů

Foto: Shutterstock 

Odvolací soud rozhodl, že inzerenti mohou firmu jako skupina žalovat o náhradu škody. Inzerenti podle soudních dokumentů odhadují, že by po společnosti Meta mohli požadovat více než sedm miliard dolarů (zhruba 164 miliard Kč).

Meta je majitelem sociálních sítí Facebook, Instagram a Threads či komunikační služby WhatsApp. Inzerenti tvrdí, že firma při stanovování dosahu reklamy používala počet účtů na sociálních sítích místo počtu skutečných osob. Počet lidí, které by reklamou mohla oslovit, tak podle nich nadhodnotila až o 400 procent.

Žaloba by se mohla týkat milionů podniků i jednotlivců, kteří od poloviny srpna 2014 zaplatili za reklamu na sítích Facebook a Instagram, píše Reuters. Reklama je zdrojem téměř veškerých příjmů společnosti Meta. Loni firma zvýšila tržby o 16 procent na 134,9 miliardy dolarů (téměř 3,2 bilionu Kč). Čistý zisk vzrostl o 69 procent na 39,1 miliardy dolarů (zhruba 914 miliard Kč).

San Francisco, USA (ČTK)

Hlavní stránka