lupa x
user

Elon Musk čelí v Brazílii vyšetřování kvůli sporu se soudcem

Elon Musk čelí v Brazílii vyšetřování kvůli sporu se soudcem

09.04.2024

Redakce

Americký miliardář Elon Musk čelí v Brazílii vyšetřování kvůli podezření z bránění výkonu spravedlnosti. Informovala o tom agentura Reuters. Zahájení vyšetřování oznámil soudce Alexandre de Moraes poté, co Musk uvedl, že by síť X mohla obnovit některé profily, které nechala deaktivovat brazilská justice. Americký miliardář totiž zásah proti profilům, které podle brazilských vyšetřovatelů šíří dezinformace, považuje za nepřiměřený.

Elon Musk čelí v Brazílii vyšetřování kvůli sporu se soudcem

Foto: Shutterstock 

Soudce de Moraes vede vyšetřování v kauzách takzvaných digitálních milicí, což jsou skupiny příznivců krajní pravice, které na sociálních sítích šíří podle úřadů dezinformace a nenávist, a také vyšetřování útoku na sídla nejvyšších brazilských institucí z 8. ledna 2022 příznivci exprezidenta Jaira Bolsonara. Při vyšetřování těchto kauz soudce podle serveru G1 nařídil deaktivovat řadu účtů na sociálních sítích.

To se však nelíbí majiteli sítě X Muskovi, který se prezentuje jako zastánce svobody slova na internetu. Snahy brazilských úřadů označil za „agresivní cenzuru“ a soudce de Moraese přirovnal k záporné postavě Dartha Vadera ze ságy Star Wars. „Tento soudce udělil vysoké pokuty a vyhrožuje, že nechá zatknout naše zaměstnance a zablokovat přístup na X v Brazílii,“ uvedl Musk. Majitel sociální sítě také oznámil, že zvažuje, že nechá účty zablokované na žádost brazilské justice znovu zpřístupnit. Lidem doporučil, aby se na X připojovali skrze VPN síť, což dokáže zákaz justice obejít.

Na výroky amerického miliardáře de Moraes, který čelí kritice i ve vlasti, ostře reagoval a pohrozil pokutou ve výši 100.000 realů denně (460.000 korun) za každý obnovený profil v rozporu s rozhodnutím justice. Podle něj není možné, aby sociální sítě byly „územím bez zákona“. Vedle toho soudce nařídil vyšetřovat Muska za bránění výkonu spravedlnosti. Jeho chování podle de Moraese také představuje jasné porušení brazilské suverenity.

Na poslední soudcovy výroky Musk zatím nereagoval. Podle agentury AP v noci na dnešek byly sporné profily na síti X stále zablokované a Musk ani nezveřejnil žádosti zaslané provozovateli sítě brazilským soudcem, jak dříve sliboval.

Brasília (ČTK)

Hlavní stránka