lupa x
user

„Pěstouni jsou pro nás hrdinové,“ shodli se tvůrci dokumentárního cyklu Plné hnízdo

„Pěstouni jsou pro nás hrdinové,“ shodli se tvůrci dokumentárního cyklu Plné hnízdo

30.04.2024

Redakce

Jaké to je být pěstounem? Toto téma dominuje druhé sérii dokumentárního cyklu Plné hnízdo, která je v současné době k vidění na obrazovkách České televize. Ta ve svém sídle na Kavčích horách v Praze uspořádala pro všechny, kteří se na tomto unikátním projektu podíleli, neformální setkání. Své zástupce na něm měl i Pardubický kraj.

„Pěstouni jsou pro nás hrdinové,“ shodli se tvůrci dokumentárního cyklu Plné hnízdo

Premiéra dílu z Pardubického kraje bude 3. června

„Jsem moc vděčná za to, že takové akce na podporu pěstounství vznikají. Jsem ráda, že jsem se mohla tohoto projektu zúčastnit. Mám z něj moc hezký pocit. Je to velmi prospěšná aktivita, která může pomoct tomu, aby se vyprázdnily dětské domovy,“ konstatovala pěstounka Dagmar Stříteská, jejíž rodina se objeví v letošním díle Plného hnízda z Pardubického kraje. V premiéře se bude vysílat v pondělí 3. června.

Zájem o pěstounství v Pardubickém kraji roste

Pardubický kraj se pěstounství věnuje dlouhodobě. Snaží se vytvořit co nejpříznivější podmínky pro to, aby děti, které nemohou žít ve své biologické rodině, nestrádaly a našly u pěstounů to, co k životu potřebují,“ řekl radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.

„Těší nás, že zájem o pěstounství v Pardubickém kraji roste. Ukazuje se, že naše podpora aktivit, které se tomuto tématu věnují, dopadá na úrodnou půdu. A právě dokumentární cyklus Plné hnízdo je jedním z projektů, který nám dává smysl podporovat. Přináší spoustu příběhů a velmi reálně zachycuje radosti i starosti pěstounských rodin,“ dodala vedoucí odboru sociálních věcí Krajského úřadu Pardubického kraje Helena Zahálková.

Kolem 12 tisíc pěstounů v České republice

„Každá rodina, která se pro pěstounství rozhodne, má můj obrovský respekt. Každý počin, který představí pěstounství veřejnosti, je důležitý,“ uvedla náměstkyně ministra práce a sociálních věcí Zuzana Freitas Lopeso, podle níž působí v České republice momentálně kolem 12 tisíc pěstounů.

„Pěstouni jsou pro nás hrdinové. Největší radost máme, když se nám někdo z diváků ozve, že ho náš dokumentární cyklus inspiroval k pěstounství. Dnes už to jsou desítky lidí,“ poznamenala spoluautorka námětu Plného hnízda Zuzana Šimečková.

Nemohli mít vlastní dítě, ale díky Vlastíkovi prožívají štěstí

„Dlouhodobé pěstounství je skvělá příležitost pro ty, co nemají nebo nemohou mít vlastní děti,“ nechal se slyšet Michal Sokol, který má společně se svou ženou Terezou v pěstounské péči malého Vlastíka. „Dlouho jsme nemohli mít vlastní dítě, ale momentálně díky Vlastíkovi prožíváme své štěstí. Nečekaně o něj projevila zájem biologická rodina, tak uvidíme, jak to nakonec všechno dopadne. Snažíme se nemyslet na to, jak bychom reagovali, kdyby se Vlastík vrátil zpět do své původní rodiny. Žijeme tím, co je teď,“ svěřili se hlavní protagonisté letošního dílu Plného hnízda z Kraje Vysočina. Ten se promítal v neveřejné premiéře při neformálním setkání pěstounských rodin a tvůrců druhé série dokumentárního cyklu přímo na Kavčích horách.

Natáčení v rodině trvalo tři dny. A bylo v pohodě

„Na plátně nám to slušelo,“ prohlásil malý Vlastík. „Samotné natáčení s námi trvalo tři dny a bylo v pohodě,“ shodli se manželé Sokolovi. „Neměl jsem problém s tím, že nám televizní štáb nahlížel do soukromí a ani hovořit na kameru,“ podotkl Michal Sokol, který s manželkou Terezou sledoval i první sérii televizního cyklu. „Obdivovali jsme spoustu rodin, které mají v pěstounské péči hendikepované děti. Stejně tak i mnohočetné rodiny, kde je třeba více sourozenců. A debatovali jsme o tom, co bychom ještě zvládli a co už ne,“ přiblížil pěstoun z Kraje Vysočina. „Vlastík je docela hyperaktivní, takže nám zatím úplně stačí on,“ doplnila s úsměvem Tereza Sokolová.

U každého dílu se minimálně třikrát dojímá

„U každého dílu pořadu se minimálně třikrát dojímám. Poprvé, když vidím hrubou verzi, podruhé u finální a potřetí, když jde v televizi. To se vždycky má rodina diví, proč se dívám znovu, když jsem ho už tolikrát viděla,“ vyjádřila se kreativní producentka Plného hnízda 2 Jiřina Budíková.

Neformální setkání pěstounských rodin a těch, co se podíleli na druhé sérii dokumentárního cyklu Plné hnízdo, se odehrálo na Kavčích horách ve velmi příjemné atmosféře. Na programu byla projekce dvou epizod, které ještě neměly premiéru v televizi – ze Zlínského kraje a Kraje Vysočina. K dispozici byl rovněž dětský koutek pro menší i větší děti. „Cílem této akce bylo společně se potkat, propojit komunitu a poděkovat za spolupráci,“ shrnula za pořadatele Natálie Marečková z České televize.

Domov, láska a rodinné zázemí pro dítě

Pěstounská péče je formou náhradní rodinné péče. Má zajistit péči o děti, které nemohou žít ve své biologické rodině, ale mají možnost s ní zůstat v kontaktu. Biologický rodič je stále zástupcem dítěte a má právo ho vídat a rozhodovat v jeho zájmu. Pěstouni rozhodují o běžných věcech dítěte. Poskytují dítěti především domov, lásku a rodinné zázemí, kde se dítě může zdravě rozvíjet.

Pěstoun je oprávněn dítě vychovávat a pečovat o něj. Zároveň také pracuje s identitou dítěte, podporuje kontakt s jeho biologickou rodinou a dalšími blízkými osobami a informuje rodiče o jeho vývoji.

Zdroj: Pardubický kraj

Hlavní stránka