lupa x
user

Seznam.cz zpoplatnil obsah uživatelům, kteří odmítnou zpracování svých dat

Seznam.cz zpoplatnil obsah uživatelům, kteří odmítnou zpracování svých dat

30.04.2024 , Aktualizováno 29.04.2024

Redakce

Společnost Seznam.cz zpoplatnila na některých svých webech obsah lidem, kteří odmítnou zpracování svých dat prostřednictvím takzvaných cookies souborů. Na takové uživatele pak Seznam.cz nemůže cílit reklamu, což je pro něj prodělečné. Měsíční předplatné proto stanovil na 79 korun. Na síti X o tom dnes informoval její majitel Ivo Lukačovič. Lidé, kteří zpracování dat schválí, mohou nadále využívat všechny služby Seznamu zdarma.

Seznam.cz zpoplatnil obsah uživatelům, kteří odmítnou zpracování svých dat

Foto: Shutterstock 

„Motivací k tomuto kroku je fakt, že za necílenou reklamu klienti zaplatí maximálně 30 procent až 50 procent ceny toho, co za cílenou. Necílenou reklamu prostě nechtějí,“ uvedl Lukačovič. Přiznal, že některé lidi zavedení předplatného rozčílilo. „Naprosto chápu, že uživatelé nechtějí konzumovat cílenou reklamu, ale uživatel, který na Seznamu konzumuje reklamu necílenou, je pro nás prodělečný,“ podotkl Lukačovič.

Lidem, kteří se k předplatnému přihlásí, se bude reklama stále zobrazovat, nebude ale cílená. Seznam chystá i variantu zcela bez reklamy, její cenu ale ještě nestanovil. Podle Lukačoviče firma nestihla tuto možnost zatím připravit, a přidá ji proto později. Zároveň uvedl, že některé služby Seznamu zůstávají nadále zdarma i při odmítnutí cílené reklamy. Patří mezi ně například e-mail nebo server Sreality.

Lukačovič zdůraznil, že uživatelská data jsou plně anonymizovaná a Seznam je nikomu neposkytuje. „Veškerá uživatelská data jsou uložena v ČR na našich vlastních serverech a v Seznamu je celé oddělení, které dohlíží na to, jak se s těmito daty nakládá,“ napsal s tím, že Seznam.cz je „nejvíce kontrolovaná a střežená firma v ČR“.

Podle Lukačoviče internet zadarmo končí a je potřeba se s tím smířit. „Blíží se konec cookies třetích stran, necílená reklama nikomu náklady na provoz nezaplatí a povinné přihlášení či paywall bude naprosto běžným standardem,“ dodal. V Česku už nějakou formu placeného obsahu nabízí mnoho webů.

Lukačovič založil Seznam.cz v květnu 1996. Firma provozuje stejnojmenný vyhledávač Seznam.cz, který je českou jedničkou ve všeobecných vyhledávacích službách, zpravodajský server Seznam Zprávy, Televizi Seznam, službu Mapy.cz nebo Sbazar, Sreality a Sauto. Nabízí mimo jiné také srovnávač Zboží.cz, Počasí.cz, Prohlížeč nebo videoportál Stream.cz.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka