lupa x
user

Jurečka: Do osmi let zanikne 300 000 pracovních pozic, nutné jsou rekvalifikace

Jurečka: Do osmi let zanikne 300 000 pracovních pozic, nutné jsou rekvalifikace

01.05.2024 , Aktualizováno 30.04.2024

Redakce

V příštích sedmi až osmi letech zanikne v Česku 300 000 pracovních pozic a milion pozic kvůli digitalizaci výrazně změní svou náplň práce. Je proto potřeba masivně investovat do rekvalifikací a vzdělávání, a to zejména do digitálního, řekl při návštěvě Karlovarského kraje ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Do roku a půl chce ministerstvo proškolit až 130 000 lidí. O rekvalifikace a kurzy je zájem i v Karlovarském kraji, meziročně se do nich hlásí asi dvojnásobek lidí, doplnil dnes ředitel Úřadu práce v Karlových Varech Pavel Kučera.

Jurečka: Do osmi let zanikne 300 000 pracovních pozic, nutné jsou rekvalifikace

Foto: Shutterstock 

„Dnes máme poměrně přesně změřeno na základě dat od firem a i zkušeností ze zahraničí, že v příštích sedmi až osmi letech 300.000 pozic, tak jak je známe, dnes zanikne. A u jednoho milionu pracovních pozic dojde k výrazné změně charakteru činnosti a bude to především důsledek digitalizace, kde ty pozice budou vyžadovat digitální kompetence těch lidí,“ uvedl Jurečka.

Ministerstvo práce a sociálních věci a Úřad práce ČR proto chtějí masivně investovat do lidského kapitálu a podpořit rekvalifikace a digitální vzdělávání. Vyčleněno na to je pět miliard korun. U digitálního vzdělávání chce ministerstvo v následujícím roce a půl proškolit až 130 000 lidí, kteří tak mají zvýšit své kompetence v digitálních technologiích. Vzdělání mají zajišťovat samy firmy, nevládní organizace, ale největší podíl bude ležet na úřadech práce. Pomoci v tom má i takzvaný vzdělávací e-shop rekvalifikace www.jsemvkurzu.cz. Do digitálních vzdělávacích kurzů už v Česku vstoupilo 18 539 lidí, úspěšně je dokončilo 13 379 lidí. Větší podíl z toho mají ženy.

Podle Kučery je v Karlovarském kraji větší podíl obyvatel, kteří jsou takzvaně digitálně vyloučení. To jim pak snižuje možnosti uplatnění na trhu práce. V Karlovarském kraji se do rekvalifikací zapojilo od začátku roku zhruba 600 lidí, z toho asi 450 je už dokončilo. Proti loňsku je to zhruba dvojnásobný nárůst, doplnil Kučera.

Karlovy Vary (ČTK)

Hlavní stránka