lupa x
user

Pulitzerovu cenu získali reportéři za odhalení aféry na nejvyšším soudu USA

Pulitzerovu cenu získali reportéři za odhalení aféry na nejvyšším soudu USA

08.05.2024 , Aktualizováno 07.05.2024

Redakce

Hlavní Pulitzerovu cenu za novinářskou práci - zlatou medaili za veřejnou službu - letos získal investigativní web ProPublica za odhalení, které "prorazilo tlustou zeď tajemství" kolem darů bohatých podnikatelů členům Nejvyššího soudu USA. Nejvíce cen bylo letos uděleno za zpravodajství z útoku palestinského hnutí Hamás na Izrael z loňského 7. října a následnou operaci Izraele v Pásmu Gazy, uvedly tiskové agentury.

Pulitzerovu cenu získali reportéři za odhalení aféry na nejvyšším soudu USA

Foto: Shutterstock 

Deníky The New York Times a The Washington Post byly oceněny po třech Pulitzerových cenách za práci v roce 2023, která sahala od války v Pásmu Gazy po násilí se střelnými zbraněmi, uvedla agentura The Associated Press, jejíž fotoreportéři byli oceněni za pokrytí globální migrace do USA.

Zpravodajství z útoku Hamásu na Izrael a jeho následky vyústilo ve dva Pulitzery a zvláštní citaci. Britské The Times vyhrály za textové zpravodajství, oceněné jako „rozsáhlé a objevné“, zatímco agentura Reuters vyhrála svými snímky. Zvláštní citací byli oceněni novináři zabývající se válkou v Gaze.

Pulitzerovy ceny se udělovaly v 15 novinářských kategoriích a také v osmi uměleckých kategoriích zaměřených na knihy, hudbu a divadlo. Vítěz kategorie veřejné služby získává zlatou medaili, všichni ostatní vítězové po 15 000 dolarech (asi 646 000 Kč).

Pulitzerovy ceny udílí Kolumbijská univerzita v New Yorku a jsou považovány za nejprestižnější americké novinářské ocenění. Jsou pojmenovány po vydavateli novin Josephu Pulitzerovi, který zemřel v roce 1911. Ceny se udělují od roku 1917. Porota vyhlašuje vítěze v 15 novinářských kategoriích, zlatou medaili nicméně udílí jen v jediné, a to za veřejnou službu. Loni hlavní cenu získal tým agentury AP za zpravodajství z obléhaného ukrajinského Mariupolu.

New York (ČTK)

Hlavní stránka