lupa x
user

Vítězem krajského kola Vesnice roku 2024 je Tetín

Vítězem krajského kola Vesnice roku 2024 je Tetín

03.06.2024

Redakce

Obec Tetín na Jičínsku se stala vítězem krajského kola Vesnice roku 2024. Hodnotitelská komise ocenila její aktivní propojování historické zástavby s moderními potřebami venkova i pokrokovost v oblasti odpadového hospodářství a rozvoj energetického managementu. Vedle toho porota udělila další ocenění obcím, mezi nimiž je Pilníkov na Trutnovsku, Světí na Hradecku nebo Hejtmánkovice na Náchodsku. Do soutěže se letos přihlásilo 11 obcí.

Vítězem krajského kola Vesnice roku 2024 je Tetín

Foto: Shutterstock

Zlatá stuha, a tedy i vítězství v krajském kole soutěže Vesnice roku 2024 v Královéhradeckém kraji letos míří do obce Tetín, které tímto moc blahopřeji. Rozvoj regionu není pouze o velkých miliardových investicích, stejně významná je i činnost místních komunit a jednotlivců a tito lidé se každý den snaží zkrášlovat okolí, nezištně věnují svůj volný čas mládeži, zachraňují místní tradice a podporují spolkový život ve své obci. Díky jejich úsilí venkov žije a pro mnoho z nás je atraktivní alternativou k městskému životu. Chtěl bych proto vyzdvihnout všechny oceněné obce včetně těch, které komise vybrala mezi ty nejlepší za vítězem, a to Pilníkov, Světí a Hejtmánkovice. Tyto obce každodenně usilují o lepší život jejich obyvatel a tím přispívají k rozvoji celého našeho regionu. Děkuji vám, a ještě jednou blahopřeji,“ uvedl hejtman Martin Červíček.

Porotci udělili také další ocenění. Modrou stuhu za společenský život získal Pilníkov a Fialovou stuhu za inovativní řešení obec Světí. Oranžová stuha patří Hejtmánkovicím za spolupráci obce se zemědělským subjektem. Mezi dalšími oceněnými je obec Záměl, která obdrží Cenu naděje pro živý venkov. Cenu hejtmana s finančním příspěvkem 40 tisíc korun letos dostane pět obcí – Albrechtice nad Orlicí, Vysokov, Nový Hrádek, Třebnouševes a Záměl. Vysokov získává také Cenu Spolku pro obnovu venkova Královéhradeckého kraje za příkladnou regionální meziobecní spolupráci a angažovanost v místní akční skupině, dobrovolném svazku a destinační společnosti.

Vedle prestiže je s oceněním spojena také finanční odměna. Zlatá stuha přinese vítězné obci příspěvek na další rozvoj a Královéhradecký kraj jí navíc přispěje na organizaci slavnostního vyhlášení. Finanční odměny obdrží i obce, které získají druhé a třetí místo, zelenou, modrou a oranžovou stuhu nebo některou z cen hejtmana,“ informoval radní pro regionální rozvoj Adam Valenta.

Vítězná obec bude Královéhradecký kraj reprezentovat v celostátním kole, jehož výsledky pořadatelé oznámí 21. září 2024 v Uherském Hradišti.

Soutěž Vesnice roku se vyhlašuje každoročně od roku 1995. V rámci krajského i navazujícího celostátního kola se hodnotí koncepční dokumenty, společenský život, aktivity občanů, podnikání, péče o stavební fond a obraz vesnice, občanská vybavenost, inženýrské sítě a úspory energií, péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň, péče o krajinu, připravované záměry a informační technologie obce.

Přihlásit se každoročně mohou obce vesnického charakteru (včetně statutu města a městyse), které mají do 7 500 obyvatel a zpracovaný strategický dokument rozvoje obce, program obnovy vesnice nebo program rozvoje svého územního obvodu. Obec se hlásí vždy jako celek.

Více informací naleznete na www.vesniceroku.cz.

Tetín

Malá obec s velkým srdcem propojuje původní historickou zástavbu s moderními potřebami venkova. Aktivní samospráva v destinační společnosti Podzvičinsko a významný regionální subjekt v otázkách meziobecní spolupráce umožnila propojení sídel významných regionálních spisovatelů K. J. Erbena a J. V. Raise alternativními turistickými trasami. Jedinečné úsilí vkládá do rozvoje a obnovy historických polních cest, které přispívají nejen k návratu původního vzhledu krajiny, ale i k dopravní bezpečnosti pohybu v Tetíně i v rámci celého regionu. Na obnově původních polních cest spolupracuje se zemědělskými subjekty i se soukromými majiteli. Obec v návaznosti na historický vývoj pracuje na moderním rozvoji a je lídrem regionu v oblasti odpadového hospodářství při zavedení systému door-to-door a při rozvoji energetického managementu. Tetín má vypracované koncepční rozvojové dokumenty s významným důrazem na stávající zástavbu, podporuje rozrůstající nabídku komunitního života a zároveň buduje atraktivní místa s turistickým významem, díky kterým se stala regionálním lídrem v této oblasti. Aktualizací územního plánu aktivně přistupuje k rozvoji zaměstnanosti v obci i celém regionu, což dokládají avizované stavby podnikatelských subjektů v obci i záměr na vybudování dětské skupiny.

Pilníkov

Sounáležitost pilníkovských občanů dlouhodobě demonstruje úzká spolupráce obce s místními sdruženími, které se starají o sportovní, kulturní a všeobecně společenské zázemí Pilníkova. Díky působení kulturního výboru se v obci celoročně konají různé kulturní a jiné společenské akce, jako například bleší trhy nebo tradiční pilníkovská pouť a živý orloj. Komise pozitivně hodnotí spolupráci místních žen ve spolku Farářovy schovanky, který své taneční vystoupení prezentuje na plesech a jiných regionálních událostech. Obec Pilníkov se věnuje podpoře sportu v oddíle Spartak Pilníkov, který se významně stará o provoz sportovního a společenského areálu společně s partou přátel rockové hudby TRH – Tým rockového hřiště. V okolí sportoviště soustavně renovuje a rozšiřuje zázemí také myslivecký spolek, u jehož srubu se konají mimo jiné tradiční pálení čarodějnic. Sportovní vyžití v Pilníkově nabízí také víceúčelové zastřešené hřiště, které je kromě sportu určeno také ke společenskému vyžití. V obci působí také rybáři nebo velmi aktivní spolek klub seniorů. Klíčové podpory se v minulých letech dočkali členové SDH Pilníkov. Díky kompletní rekonstrukci budovy hasičské zbrojnice se jednotka těší důstojnému zázemí pro svou činnost. Hasiči kromě běžné činnosti zajišťují v obci také organizační záležitosti při obecních akcích nebo při řešení individuálních požadavků obyvatelstva.

Světí

Za digitální technologie v obci, tj. veřejné osvětlení, reagující na pohyb, s digitálně ovládaným stmíváním, dále za dálkový monitoring práce bezpečnostní agentury, a digitální monitorování stavu obecních budov. V plánu je rozšíření sítě optického internetu po celé obci, se zaměřením na stavbu nového obecního úřadu včetně bezobslužné prodejny. Z prostředků zelené stuhy 2023 obec pořídila nejmodernější techniku na sekání veřejných prostranství dálkově ovládanou sekačku Spider IL02.

Hejtmánkovice

Za úzkou spolupráci s místními soukromými zemědělci v rámci protipovodňových a protierozních opatřeních, na zakládání a následné údržbě zelených pásů u orné půdy, biopásů, a biokoridorů, na zachování remízků, budování mezí a jejich osazování, na zadržování vody v krajině, budování tůní, vysazování ovocných a okrasných stromů. Na pořádání společenských a kulturních akcí, kde jsou propagováni a prezentováni místní výrobci tradičních regionálních produktů a výrobků. V neposlední řadě obec úzce spolupracuje, finančně a materiálně podporuje myslivce, včelaře a rybáře.

Záměť

Za proměnu původně soukromé historické usedlosti, kterou starosta věnoval obci Záměl. Ve spolupráci s MAS je financováno komunitní centrum Dobromysl s certifikovanou zahradou, která slouží k mezigeneračnímu setkávání občanů a pořádání společenských a vzdělávacích akcí. V objektu přilehlé stodoly je provozován recyklační systém SWAP. V hlavní budově byla vybudována sociální bezbariérová koupelna pro místní rodiny a jejich seniory. Centrum má velké plány s přestavbou výměnku na dětskou skupinu.

Kategorie A: obnova, či rekonstrukce památkově chráněných objektů a památek místního významu:

Bezděkov nad Metují

Areál kostela sv. Prokopa – Obec Bezděkov nad Metují pomohla obnovit vnější plášť kostela sv. Prokopa, národní kulturní památky a dominanty obce. Zároveň obnovila a architektonicky výjimečně povýšila celý areál kostela včetně navazujícího veřejného prostoru s přiléhající farní a školní budovou.

Kategorie B: obnova, či rekonstrukce staveb venkovské zástavby:

Pilníkov

Požární zbrojnice – Město Pilníkov dokázalo při zachování charakteru historické budovy provést účelnou modernizaci a rozšíření nedostatečné hasičské zbrojnice na kvalitní zázemí pro hasičský záchranný sbor, aniž by došlo k odstranění starší stavby a následné realizaci účelné a veskrze současné novostavby.

Kategorie C: nové venkovské stavby:

Nový Hrádek

Proměna tubusu větrné elektrárny na rozhlednu s turistickým infocentrem – Realizací velmi kvalitního projektu konverze nefunkční větrné elektrárny na rozhlednu s návštěvnickým centrem přispěl Městys Nový Hrádek k diskusi o způsobu budoucí konverze větrných elektráren a zároveň vytvořil alternativní kulturní centrum v obci, stejně jako podpořil cestovní ruch v regionu.

Diplom za vesnickou knihovnu kraje: Nový Hrádek

Cena hejtmana za rozvoj technologické gramotnosti mládeže: Albrechtice nad Orlicí

Cena hejtmana za koncepční řešení bezpečnosti v obci: Vysokov

Cena hejtmana za kulturní a duchovní rozvoj obce: Nový Hrádek

Cena hejtmana za výjimečný projev patriotismu při vedení obce a vyvážený přístup ke všem místním částem: Třebnouševes

Cena hejtmana za ekoinovace a rozvoj cirkulární ekonomiky: Záměl

Cena Spolku pro obnovu venkova Královéhradeckého kraje za příkladnou regionální meziobecní spolupráci a angažovanost v místní akční skupině, dobrovolném svazku a destinační společnosti: Vysokov

Zdroj: Královéhradecký kraj

Hlavní stránka