lupa x
user

Microsoft: Ruské hackerské útoky často doprovází vojenské údery na Ukrajině

Microsoft: Ruské hackerské útoky často doprovází vojenské údery na Ukrajině

28.04.2022

Redakce

Microsoft: Ruské hackerské útoky často doprovází vojenské údery na Ukrajině

Nejméně šest různých hackerských skupin napojených na Kreml provedlo zhruba od začátku ruské invaze na Ukrajinu přes 237 kybernetických operací – včetně útoků – proti ukrajinským cílům, uvedla společnost Microsoft. Americká softwarová firma tvrdí, že zaznamenala téměř 40 destruktivních útoků, které mířily na stovky systémů. Podle stanice CNN její údaje odhalují širší rozsah údajných ruských kybernetických útoků během invaze na Ukrajině, než bylo dosud zdokumentováno.

Ruští hackeři téměř polovinu ničivých útoků vedli proti kritické infrastruktuře, mnohdy současně s fyzickými útoky, upozorňuje s odvoláním na zprávu společnosti agentura AP. Zástupce šéfa ukrajinského úřadu pro speciální komunikaci a informační ochranu Viktor Žora podle ní ve středu novinářům řekl, že kybernetické útoky na telekomunikace se někdy časově shodovaly například s dělostřeleckým ostřelováním.

„Během války ruské kybernetické útoky občas nejen zhoršovaly funkce cílových organizací, ale snažily se také narušit přístup občanů ke spolehlivým informacím a kriticky důležitým službám a otřást důvěrou ve vedení země,“ uvádí se ve zprávě firmy.

Viceprezident Microsoftu Tom Burt zmiňuje například kybernetický útok na ukrajinskou vysílací společnost na začátku března, tedy ve stejný den, kdy Rusko podniklo raketový útok na televizní věž v Kyjevě. Upozorňuje také na škodlivé e-maily, které Ukrajinci začali dostávat v době, kdy ruské invazní síly oblehly Mariupol. E-mail křivě obviňoval ukrajinskou vládu, že obyvatele země „opustila“.

Ruští hackeři podle Microsoftu zničili data v desítkách organizací na Ukrajině a způsobili „chaotické informační prostředí.“ Společnost podle AP dále uvádí, že nebyla schopna vyhodnotit širší strategický dopad ruských kybernetických operací. Burt však zároveň varoval, že se ruské kybernetické útoky budou v průběhu konfliktu zřejmě stupňovat.

 

Boston/Kyjev (ČTK)

Hlavní stránka