lupa x
user

Vláda zřejmě odmítne novelu, která má omezit reklamu na nikotinové sáčky

Vláda zřejmě odmítne novelu, která má omezit reklamu na nikotinové sáčky

18.07.2022

Redakce

Vláda zřejmě odmítne novelu poslanců ANO, kteří chtějí omezit reklamu a propagaci nikotinových sáčků. Vyplývá to z návrhu stanoviska na vládním webu. K zákazu prodeje takových produktů lidem pod 18 let věku, který také navrhli poslanci ANO, zaujal tento týden kabinet Petra Fialy (ODS) neutrální postoj.

Vláda zřejmě odmítne novelu, která má omezit reklamu na nikotinové sáčky

Foto: Shutterstock 

Propagaci nikotinových sáčků chtějí poslanci ANO omezit skrze novelu zákonů o regulaci reklamy a o provozování rozhlasového a televizního vysílání. Cílem návrhu je zajistit účinnou ochranu především dětí a mladistvých prostřednictvím snižování atraktivnosti produktu, který může vyvolat závislost na nikotinu. Podobná regulace se už vztahuje na elektronické cigarety.

Novelu podle předkládací zprávy podpořila ministerstva školství a financí, ministerstva vnitra, práce a sociálních věcí zaujala neutrální postoj. Proti novele se postavila ministerstva kultury a zdravotnictví, Hospodářská komora, Svaz průmyslu a dopravy nebo úřad vlády, stejně jako národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, podle něhož „zdravotní riziko bezdýmných tabákových výrobků, elektronických cigaret a zejména nikotinových sáčků je minimální“.

Novela podle ministerstva zdravotnictví postrádá konkrétní sankční ustanovení v podobě pokuty, čímž omezení reklamy činí nevynutitelným. Na prodej nikotinových sáčků se v současnosti nevztahují na rozdíl od prodeje například tabákových výrobků a elektronických cigaret žádná pravidla. Podle návrhu stanoviska je vhodnější problematiku řešit uceleněji vládní novelou namísto jednotlivých poslaneckých předloh.

Vláda tento týden na doporučení ministerstev odmítla další z poslaneckých novel, kterou Jaroslav Bašta (SPD) a Věra Adámková (ANO) chtějí zakázat lidem používat nikotinové sáčky například ve volně přístupných vnitřních veřejných prostorech, na nástupištích a v prostředcích veřejné dopravy, ve zdravotnických zařízeních a ve školách, na dětských hřištích a v kinech, divadlech ve výstavních a koncertních síních a ve sportovních halách.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka