lupa x
user

NSS: Zákaz svátečního prodeje se netýká výdejen e-shopů

NSS: Zákaz svátečního prodeje se netýká výdejen e-shopů

26.08.2022

Redakce

Zákaz prodeje o státních svátcích nedopadá na výdejny e-shopů, včetně těch velkých. Nejvyšší správní soud (NSS) vyhověl kasační stížnosti společnosti Alza.cz a postavil se tak proti právnímu názoru České obchodní inspekce (ČOI). NSS se obdobným sporem mezi Alzou.cz a ČOI zabýval i loni, kdy se také přiklonil na stranu e-shopu. NSS poukázal na rozdíly mezi prodejem zboží přes e-shop a jeho výběrem a koupí v kamenné prodejně.

NSS: Zákaz svátečního prodeje se netýká výdejen e-shopů

Foto: Shutterstock 

Inspektor ČOI ve sváteční den 26. prosince 2018 projevil v provozovně e-shopu v pražských Holešovicích zájem o koupi počítačové myši. Učinil tak v době, kdy mají být ze zákona obchody s prodejní plochou nad 200 metrů zavřené. Obsluha provozovny inspektorovi sdělila, že prodej nelze uskutečnit z důvodu státního svátku, šlo ale podle obsluhy na místě uskutečnit internetovou objednávku a na základě ní zboží vydat. Inspektor tak učinil a obsluha mu po zaplacení myš vydala. Za to ČOI e-shopu uložila půlmilionovou pokutu, proti které e-shop podal žalobu k pražskému městskému soudu. Městský soud pokutu potvrdil, firma proti rozsudku podala kasační stížnost k NSS. Správní soud rozsudek městského soudu zrušil, stejně tak i rozhodnutí ČOI, které věc vrátil k dalšímu řízení. ČOI také musí Alze.cz uhradit náklady řízení, jde asi o 25 000 korun.

„Nejvyšší správní soud se v projednávané věci ztotožnil s tvrzeními stěžovatelky, že u zboží zakoupeného zákazníkem prostřednictvím internetového obchodu jeho pouhé vydání v provozovně, i včetně uskutečnění případné platby za zboží v provozovně, nelze považovat za prodej v maloobchodě či v provozovně,“ konstatoval NSS.

Obdobným sporem se NSS zabýval před rokem. Konkrétně řešil spor o pokutu 100 000 korun, kterou inspekce vyměřila Alze v návaznosti na kontrolní nákup v plzeňské provozovně 28. září 2017. Inspektor tam také přišel pro počítačovou myš. Zaměstnanec mu také řekl, že přímý prodej kvůli státnímu svátku – Dni české státnosti – není možný, ale doporučil mu zboží objednat přímo z počítače v prodejně, zaplatit na terminálu a převzít, což inspektor udělal.

Podle stanoviska ČOI není podstatné, zda firma provozuje maloobchodní činnost prostřednictvím kamenných provozoven nebo internetových obchodů, a zákaz otevírání provozoven s plochou nad 200 metrů by se tak měl vztahovat na jakoukoliv fázi prodeje, včetně převzetí zboží kupujícím. Alza proti rozhodnutí tehdy podala žalobu ke Krajskému soudu v Plzni. Tvrdila, že je klasickým internetovým obchodem, na jehož výdejny se omezení nevztahuje. Plzeňský soud rozhodnutí inspekce potvrdil. NSS ale verdikt plzeňského soudu zrušil a případ vrátil ústřednímu inspektorátu ČOI.

Brno (ČTK)

Hlavní stránka