lupa x
user

Bitcoin stoupl na devítiměsíční maximum, těží z neklidu v bankovním sektoru

Bitcoin stoupl na devítiměsíční maximum, těží z neklidu v bankovním sektoru

20.03.2023

Redakce

Kryptoměna bitcoin se dnes dostala na devítiměsíční maximum nad 28.500 dolarů (zhruba 637.300 Kč), později ale část zisků smazala. Kvůli neklidu v bankovním sektoru se někteří obchodníci přiklánějí k digitálním aktivům. Za minulý týden bitcoin vykázal nejlepší výkon za poslední čtyři roky, uvedl server CoinDesk.

Bitcoin stoupl na devítiměsíční maximum, těží z neklidu v bankovním sektoru

Foto: Shutterstock

Krátce před 16:00 SEČ si bitcoin připisoval za uplynulý den asi 2,6 procenta a pohyboval se kolem 28.098 dolarů. Za uplynulých 24 hodin se dostal až na 28.554,07 USD.

Minulý týden byl pro bitcoin nejlepší od dubna 2019, jeho cena vzrostla o 26 procent. Neklid v bankovním sektoru zatím nevymizel ani po víkendovém oznámení, že největší švýcarská banka UBS v záchranné operaci převezme svého dlouholetého rivala Credit Suisse.

Kvůli riziku, že opadne důvěra ve stabilitu finančního systému, přední centrální banky přistoupily k posílení dolarové likvidity. Obdobná celosvětová reakce se naposledy vyskytla na vrcholu pandemie covidu-19, uvedla agentura Reuters.

Někteří lidé z odvětví kryptoměn odhadují, že bitcoin bude nadále těžit z této snahy centrálních bank. V listopadu 2021 se bitcoin dostal na rekordních téměř 69.000 dolarů, když centrální banky a vlády spustily bezprecedentní měnová a fiskální stimulační opatření.

„Ohromující růst (bitcoinu) je výsledkem bankovní krize,“ tvrdí analytik Tony Sycamore ze společnosti IG Markets. Má za to, že pokud se bitcoin udrží nad hranicí 25.000 dolarů, dostane se až na 32.000 dolarů.

„Ten vývoj podporuje likvidita,“ řekl Markus Thielson ze společnosti Matrixport.

Londýn (ČTK)

Hlavní stránka