lupa x
user

Stát by mohl do konce roku pověřit Státní pokladnu provozováním vládního cloudu

Stát by mohl do konce roku pověřit Státní pokladnu provozováním vládního cloudu

21.11.2023 , Aktualizováno 20.11.2023

Redakce

Do konce letošního roku by mohl stát pověřit Státní pokladnu Centrum sdílených služeb (SPCSS) provozováním státní části vládního cloudu (eGovernment Cloud). Do té doby by měly být vyřešeny byrokratické otázky, které jeho vznik provází. Na konferenci Navigace světem digitalizace to dnes uvedl generální ředitel SPCSS Roman Vrba.

Stát by mohl do konce roku pověřit Státní pokladnu provozováním vládního cloudu

Foto: Shutterstock

Státní cloud byl podle Vrby v „papírové válce“, která se podle něj chýlí ke konci. „Dále je to jak o transformaci SPCSS, tak i transformaci státních úřadů, aby se na eGovernment Cloud připravily, a také o tom vysvětlit jim, že sdílení dat v cloudu je bezpečné,“ uvedl Vrba.

SPCSS je státní podnik, který vznikl rozdělením Státní tiskárny cenin. Hlavním předmětem jeho činnosti je poskytování IT služeb, včetně kybernetické bezpečnosti, ve vlastních datových centrech pro státní správu. SPCSS se zároveň technologicky i organizačně připravuje k poskytování státní části eGovernment Cloudu.

Projekt státní části eGovernment Cloudu (SeGC) je podle informací na webu státního podniku klíčovým předpokladem pro migraci informačních systémů státní správy nejvyšší bezpečnostní úrovně do cloudu, tedy na vzdálené servery přístupné přes internet. Firma v současnosti spolupracuje s Digitální informační agenturou na vybudování centra pro SeGC.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka