lupa x
user

Srovnávač: Průměrná cena povinného ručení letos stoupla o 2,4 pct na 3842 Kč

Srovnávač: Průměrná cena povinného ručení letos stoupla o 2,4 pct na 3842 Kč

29.11.2023 , Aktualizováno 28.11.2023

Redakce

Průměrná cena povinného ručení letos stoupla o 2,4 procenta na 3842 korun. Zdražovalo se takřka ve všech krajích. Nejvíce platí řidiči v Ústeckém kraji, Praze a Karlovarském kraji. Nejméně stojí pojištění vozidel v Jihlavě, Zlíně a Pardubicích. Vyplývá to z roční analýzy vývoje cen povinného ručení, kterou zpracoval srovnávač Srovnejto.cz.

Srovnávač: Průměrná cena povinného ručení letos stoupla o 2,4 pct na 3842 Kč

Foto: Shutterstock

„Od roku 2017 se ceny povinného ručení snižovaly pouze v covidových letech, lidé jezdili méně a měli tedy méně pojistných událostí. V posledních dvou letech však silná inflace v ČR vedla k vyšším nákladům na opravy a k tlaku na pojišťovny, aby v posledních třech letech zvýšily pojistné sazby,“ uvedl generální ředitel Srovnejto.cz Nicolas Eich.

Přesto jsou podle něj tato zvýšení pod úrovní inflace. „Očekáváme, že zdražování bude pokračovat i v roce 2024 tempem okolo pěti procent, a to i přestože celková míra inflace postupně klesne zpět pod pět procent,“ dodal.

V roce 2023 hlouběji do kapsy museli sáhnout hlavně řidiči Praze, kde platili v průměru 5289 Kč. V Ústeckém kraji to bylo 4156 Kč a v Karlovarském kraji 4285 Kč. Ústecký kraj se stal co do výše průměrné ceny povinného ručení rekordmanem a majitelé vozidel proti loňskému roku platí více o 4,9 procenta.

„Přestože je Praha dlouhodobě nejdražší, překvapivě roste v hlavním městě cena nejpomaleji. Kde je největší hustota vozidel, bude vždy i nejvíce nehod a povinné ručení musí být nejdražší. Což dokazuje i případ Ústeckého kraje, který byl v loňském roce na třetím místě i v počtu dopravních nehod na svém území,“ doplnil analytik Srovnejto.cz Tomáš Růžička.

Naopak Vysočina je s cenou 3047 Kč dlouhodobě nejlevnějším krajem, v porovnání se zbytkem republiky je v tomto kraji nízká hustota osídlení a nízký počet aut v přepočtu na jednoho obyvatele. Mezi letošní nejlevnější kraje v povinném ručení patří také Zlínský kraj s cenou 3213 Kč a Pardubický kraj s 3167 Kč.

Nejmladší řidiči stále platí za povinné ručení nejvíce. V roce 2023 zaplatili dvacetiletí řidiči v průměru 7598 korun. Největší slevy od pojišťoven byly poskytovány 86letým, a to 2495 Kč.

„Pojišťovny se obecně snaží co nejpřesněji odhadnout rizikovost klientů. Mladí řidiči proto platí nejvíce. Lze očekávat, že průměrná cena u věkové skupiny 20 let příští rok opět povyskočí,“ vysvětlil ředitel pojištění Srovnejto.cz Martin Daneš.

Nejlevněji se pojišťovaly vozy Hyundai, za které řidiči platili v průměru 3400 Kč, nejdražší byly vozy BMW s cenou povinného ručení 5953 Kč. S ohledem na typ paliva museli v nejvyššími výdaji počítat majitelé aut na CNG, kde průměr činil 4703 Kč, naopak benzínové vozy vyšly jejich majitele na nejméně, a to 3602 Kč.

Povinné ručení v ČR poskytuje 12 pojišťoven. Většina z nich sazby stanovuje podle věku a místa bydliště řidiče, stáří vozidla, objemu a výkonu motoru, počtu ujetých kilometrů a dalších kritérií. Povinné ručení musí mít každý dopravní prostředek, kterému byla přidělena registrační značka nebo technický průkaz.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka