lupa x
user

Poznají středoškoláci rozdíl mezi seriózní žurnalistikou a dezinformacemi?

Poznají středoškoláci rozdíl mezi seriózní žurnalistikou a dezinformacemi?

04.12.2023

Redakce

V Mediální olympiádě soutěží tříčlenné týmy studentů doprovázené pedagogem.

Poznají středoškoláci rozdíl mezi seriózní žurnalistikou a dezinformacemi?

Soutěž je dvoukolová. V prvním kole čeká soutěžící on-line test mediální a informační gramotnosti, který se koná 24. ledna 2024 a studenti jej absolvují přímo ve své škole. „Technický průběh prvního kola Mediální olympiády zajišťuje v letošním roce společnost Scio prostřednictvím vlastní platformy pro on-line testování ScioLink. Organizátoři Mediální olympiády očekávají až tisíce účastníků, což je také důvod, proč technologické zajištění akce svěřili právě nám a naší platformě, která je prověřená velkou zátěží během on-line Národních srovnávacích zkoušek,“ říká Martin Drnek, manažer týmu ScioLink.

Z každého kraje postoupí do finálového kola jeden tým. Finalisté se setkají osobně před odbornou porotou v City Campusu Ostravské univerzity 27. a 28. března 2024, aby vyřešili zadání několika různorodých disciplín. Ještě před tím čeká postupující tvůrčí práce s natáčením videospotů na námět digitálních kompetencí. Přesné téma ale zůstane tajemstvím až do okamžiku vyhlášení výsledků 1. kola. Hlavní cenou pro vítěze je zájezd týmu do Štrasburku do Evropského parlamentu, zajímavé ceny ale čekají na každého z finalistů.

Hlavním organizátorem Mediální olympiády je Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě, příspěvková organizace Moravskoslezského kraje. „Téma mediální gramotnosti je v současnosti důležitější než kdy dřív. Aktivity, které k němu přitahují pozornost mladých lidí, vnímáme jako velmi přínosné jak pro společenskou soudržnost, tak pro podporu demokracie. Projekty, které studenty oslovují atraktivní zábavnou a hravou formou, a přitom odborně fundovaně, jako kraj dlouhodobě podporujeme,“ říká náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

Na pořádání Mediální olympiády se podílí Ostravská univerzita a Univerzita Palackého v Olomouci, Akademie ČTK a Wikimedia CZ. Akce se koná pod záštitou prezidenta ČR Petra Pavla, ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové, europoslance Luďka Niedermayera, rektora Ostravské univerzity Petra Kopeckého, MŠMT a NÚKIB.

Sestavit tým a přihlásit se do soutěže Mediální olympiáda 2024 mohou studenti všech středních škol a učilišť ČR až do 11. 1. 2024 na webových stránkách www.medialniolympiada.cz.

MEDIÁLNÍ OLYMPIÁDA 2024: ZÁKLADNÍ FAKTA

Organizátoři: Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě, p.o., Ostravská univerzita, Univerzita Palackého v Olomouci, Akademie ČTK, Wikimedia CZ

Záštity: Prezident ČR Petr Pavel, ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová, poslanec Evropského parlamentu Luděk Niedermayer, rektor Ostravské univerzity Petr Kopecký, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost

Mediální partner: Česká televize

Partneři: SCIO, Ecomail, Nadační fond nezávislé žurnalistiky, Safer Internet Centrum ČR, Čeští elfové, JSNS.CZ, Kecy&Politika podcast, Svět techniky Ostrava

 

Hlavní stránka