lupa x
user

Při výkonu své profese letos zemřelo 94 novinářů, dvě třetiny z nich v Gaze

Při výkonu své profese letos zemřelo 94 novinářů, dvě třetiny z nich v Gaze

11.12.2023

Redakce

Při výkonu své profese letos zemřelo 94 novinářů, výrazně víc než kdy dřív. Téměř tři čtvrtiny žurnalistů přišly o život za poslední dva měsíce během bojů v Pásmu Gazy mezi Hamásem a Izraelem, bylo jich 68. Tento konflikt je tak pro lidi v médiích nejsmrtelnější za posledních 30 let, uvedla Mezinárodní federace novinářů (IFJ).

Při výkonu své profese letos zemřelo 94 novinářů, dvě třetiny z nich v Gaze

Foto: Shutterstock 

Mezi 94 novináři, kteří letos zahynuli, je devět žen. Loni přišlo o život 67 žurnalistů, o rok dříve 47. Organizace vyzvala mezinárodní společenství k lepší ochraně novinářů a k pohnání útočníků k odpovědnosti.

„Ještě nikdy nebylo tak nutné zavést nový globální standard ochrany novinářů a účinně jej prosazovat na mezinárodní úrovni,“ uvedla prezidentka IFJ Dominique Pradaliéová.

Od začátku bojů v Pásmu Gazy podle IFJ zemřelo 68 novinářů, prakticky jeden denně. Bylo mezi nimi 61 Palestinců. Čtyři izraelští novináři zemřeli během útoku Hamásu na jih Izraele – dva na hudebním festivalu a dva v přepadených kibucech. Při přestřelkách na libanonsko-izraelské hranici zemřeli tři novináři, kteří o dění informovali. Nad rámec tohoto konfliktu letos zemřeli tři novináři také v Sýrii, uvádí IFJ.

V Evropě je pro novináře nadále nejnebezpečnější dění na Ukrajině, která se brání ruské agresi. O život tam letos přišli ukrajinský, ruský a francouzský novinář. Loni jich na Ukrajině zahynulo 12.

V Asii letos umírali novináři v Afghánistánu, na Filipínách, v Indii, Číně a Bangladéši. Profesní organizace kritizuje, že pachatelé těchto činů jsou málokdy vypátráni. Zlepšení IFJ zaznamenala v Severní i Jižní Americe, kde letos zahynulo sedm žurnalistů, zatímco loni to bylo 29.

Organizace uvedla, že za svou práci je nyní vězněno 393 novinářů. Nejvíce, zhruba 80, jich je v Číně a v Hongkongu, následuje s 54 vězněnými Barma, pak Turecko, Rusko, Bělorusko a Egypt. Loni bylo ve vězení 375 novinářů.

IFJ se sídlem v Bruselu zastupuje 600.000 pracovníků médií z odborových svazů a asociací ve více než 140 zemích. Zpráva byla zveřejněna u příležitosti Dne lidských práv, který si OSN připomíná 10. prosince.

Brusel (ČTK)

Hlavní stránka