lupa x
user

Aplikaci eDoklady si za první víkend stáhlo až 150 000 lidí

Aplikaci eDoklady si za první víkend stáhlo až 150 000 lidí

23.01.2024

Redakce

Aplikaci eDoklady si za první víkend stáhlo 130 000 až 150 000 lidí, kteří jsou nyní v různé fázi registrace. Aplikaci, do které si nyní lze uložit elektronickou variantu občanského průkazu, lze využít pro identifikaci na 33 ústředních úřadech státní správy. Na tiskové konferenci to řekl vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti). Například v Karviné nové eDoklady v testovacím režimu použít lze, avizoval magistrát na síti X. Během víkendu měli někteří zájemci problémy se do aplikace registrovat nebo přihlásit přes Identitu občana.

Aplikaci eDoklady si za první víkend stáhlo až 150 000 lidí

Foto: Shutterstock 

„Stavíme na starší infrastruktuře, kterou i když jsme ji posilovali, tak nedostačovala. Stále dodáváme další servery a celý systém dále optimalizujeme,“ uvedl dnes ředitel Digitální informační agentury Martin Mesršmíd.

Podle Bartoše jde o významné usnadnění komunikace s úřady a možnost spravovat své údaje v mobilu. Pro eDoklady stačí chytrý telefon a nějaká identita občana, aplikace funguje i off-line. „Společným cílem je, aby do budoucna lidé nemuseli nosit plastový občanský průkaz, který ale bude nadále platný,“ doplnil Bartoš. Aplikace je podle něj alternativou, nikoliv povinností. Zároveň eDoklady využívají stejné technologie, na jakých bude postavená evropská elektronická peněženka, která začne platit zhruba od roku 2026.

Ověřování elektronické občanky v eDokladech se uskutečňuje prostřednictvím QR kódu, který mobilní telefon uživatele zobrazí ověřovacímu mobilu. Druhou možností je, že uživatel načte svým mobilem QR kód umístěný na ověřovacím místě a poté v mobilu odsouhlasí sdílení svých údajů. Třetí možností je ověření identity lidí mezi sebou, například při dopravní nehodě.

Aplikace eDoklady je dostupná v oficiálních obchodech App Store pro Apple i Google Play pro Android. Elektronickou občanku by od pondělí měly akceptovat ústřední orgány státní správy, tedy například ministerstva, Český telekomunikační úřad, Český statistický úřad nebo úřad pro kybernetickou bezpečnost. Dobrovolně ji budou přijímat i některé obce.

Magistráty oslovené ČTK, však zatím eDoklad nepřijímají. „Řešíme to. Ale nějakou dobu to tak ještě zůstane,“ řekl mluvčí opavského magistrátu Roman Konečný. Vedení úřadu podle něj ještě čeká na metodiku. „Zatím k tomu nemáme čtečky, protože dosud neznáme parametry, které pro ně požaduje ministerstvo vnitra,“ uvedla také mluvčí magistrátu v Hradci Králové Kateřina Rohlíčková. V Hradci Králové plánují přijímat elektronické občanské průkazy od července, kdy to bude pro úřady obcí s rozšířenou působností povinné. Také brněnský magistrát začne podle svého mluvčího Filipa Poňuchálka tento typ dokladu přijímat od 1. července.

Na karvinském magistrátu eDoklady použít lze, informovalo město na síti X. „V rámci testovacího provozu je možné využít eDoklady při vyřizování svých náležitostí na pobočce Czech POINTu, kterou naleznete ve vestibulu budovy C. Využití eDokladů u ostatních agend magistrátu připravujeme,“ uvedlo město.

Postupně začnou eDoklady akceptovat další instituce. Od dubna má aplikaci přijímat policie a od poloviny roku podřízené státní úřady, tedy třeba úřady práce nebo finanční úřady. Od příštího roku pak všechny samosprávy nebo Česká pošta. Aplikaci bude možné příští rok použít u voleb.

V budoucnu by v eDokladech mohly přibýt například řidičské průkazy nebo kartičky pojištěnce.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka