lupa x
user

NÚKIB: Počet kybernetických incidentů v ČR se v únoru proti lednu nezměnil

NÚKIB: Počet kybernetických incidentů v ČR se v únoru proti lednu nezměnil

08.03.2024 , Aktualizováno 07.03.2024

Redakce

Počet kybernetických incidentů v Česku se v únoru proti lednu podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) nezměnil, i za únor jich úřad evidoval 18. Šlo o čtvrtý měsíc v řadě s podprůměrnými hodnotami, kdy průměr za loňský rok je zhruba 22 za měsíc. Poprvé po třech měsících ale úřad registroval kybernetický incident z kategorie významný. NÚKIB o tom dnes informoval na webu.

NÚKIB: Počet kybernetických incidentů v ČR se v únoru proti lednu nezměnil

Foto: Shutterstock

Podobně jako po celý loňský rok, také v únoru v klasifikaci incidentů dominovala kategorie dostupnosti. Incidenty z této kategorie v roce 2023 tvořily téměř dvě třetiny všech evidovaných incidentů. A stejně jako v uplynulých měsících byly vyšší počty incidentů vedoucí k narušení dostupnosti spojeny s DDoS útoky. Při DDoS útoku počítače ovládané hackery zahltí napadený server velkým počtem dotazů a tím ho vyřadí z provozu. Tento způsob patří k jednomu z nejčastěji používaných typů útoků v kybernetické válce paralelní s konfliktem na Ukrajině, kterou napadla ruská armáda předloni v únoru.

Poprvé po třech měsících úřad registroval významný kybernetický incident, kdy unikly citlivé informace regulovaného subjektu. Zbylých 17 incidentů spadalo do kategorie méně významných. Nejzávažnější je kategorie velmi významný incident, který úřad naposledy evidoval loni v září.

Loni NÚKIB evidoval rekordní počet kybernetických útoků, a to 262. Oproti roku 2022 se 146 útoky to byl skoro dvojnásobek. Příčinou nárůstu byly především opakované vlny DDoS útoků vedené proruskými skupinami hackerů. Počty evidovaných kybernetických incidentů byly „ve vlnách“. V lednu jich úřad evidoval 21, v únoru klesly na 13, ale v březnu jich pak bylo 28. Duben se zase vrátil do podprůměru se 14 evidovanými incidenty. Nadprůměrný byl pak například srpen či říjen, oba měsíce s 27 kybernetickými incidenty.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka