lupa x
user

V Praze se bude v říjnu konat nový filmový festival s tématem novinářství

V Praze se bude v říjnu konat nový filmový festival s tématem novinářství

11.03.2024 , Aktualizováno 08.03.2024

Redakce

V Praze se od 8. do 12. října bude pod názvem Press Play Prague konat první evropský filmovým festival zaměřený na snímky s tématem novinářství. Jeho součástí bude soutěž dokumentárních filmů, přehlídka klasických hraných filmů a další doprovodný program. Akci pořádají společně Kino Atlas, Deník Referendum a mezinárodní platforma Project Syndicate. Kompletní program bude oznámen na začátku září. Novináře o tom dnes informoval jeden ze zakladatelů festivalu Jakub Patočka.

V Praze se bude v říjnu konat nový filmový festival s tématem novinářství

Foto: Shutterstock

„Pevně věřím tomu, že by takováto akce mohla zlepšit veřejný obraz naší dnes tak těžce zkoušené profese. Vzhledem k mnoha obtížím celého odvětví se snadno zapomíná, že bez kvalitních, svobodných médií demokracie není možná. Náš festival by o tom měl poutavým, atraktivním způsobem přinášet svědectví,“ uvedl Patočka.

Hlavní součástí festivalu bude soutěž, do níž se ode dneška mohou hlásit tvůrci z celého světa se svými filmy natočenými v posledních třech letech. Bližší informace se nacházejí na stránkách festivalu.

Jedním ze zakladatelů festivalu je názorová platforma Project Syndicate, díky které bude mít akce od prvopočátku mezinárodní charakter. „V časech, kdy je novinářská profese vystavena mimořádným hrozbám, jsou podobné akce zapotřebí jako nikdy dřív,“ podotkla zástupkyně šéfredaktora Project Syndicate Rachel Dannaová.

Pro Kino Atlas, které obnovilo provoz s novým vedením v loňském roce, se festival stane jednou z ústředních profilových akcí. „Průsečík mezi novinářstvím a filmem je tak pozoruhodným prostorem, že je až s podivem, proč zatím podobnou akci v Evropě nikdo nepořádá,“ konstatoval spoluprovozovatel kina Vít Janeček.

Jediný obdobný festival se podle pořadatelů koná ve Washingtonu. Tamní Double Exposure je však zaměřený jen na investigativní žurnalistiku. Pražský festival hodlá nabízet širší záběr a ukázat i jiné typy novinářství. Takovými tématy v prvním ročníku bude mimo jiné spojení role novináře a vydavatele. Vzhledem k situaci ve světě bude jedním z profilových témat festivalu i profese válečný reportér. Festival se také v některé z doprovodných programových částí bude věnovat tématům umělé inteligence či klimatické krize.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka