lupa x
user

Výbor pro kontrolu narkotik: Internet přispěl ke zvýšení dostupnosti drog

Výbor pro kontrolu narkotik: Internet přispěl ke zvýšení dostupnosti drog

11.03.2024 , Aktualizováno 08.03.2024

Redakce

Internet přispěl podle Mezinárodního výboru pro kontrolu narkotik (INCB) ke zvýšení dostupnosti drog z nelegálního trhu. Mohl by ale pomoci i s prevencí a zlepšit přístup k léčbě. Výsledky výroční zprávy INCB za rok 2023 představil dnes na tiskové konferenci v Praze český zástupce ve výboru Pavel Pachta. INCB sleduje dodržování mezinárodních protidrogových úmluv. Zhruba stopadesátistránková mezinárodní zpráva zmiňuje Česko celkem osmkrát, a to třeba kvůli loňskému přijetí plánu opatření protidrogové politiky, návrhům na regulaci trhu s konopím, zapojení do mezinárodní operace proti nelegálnímu obchodu či pervitinu.

Výbor pro kontrolu narkotik: Internet přispěl ke zvýšení dostupnosti drog

Foto: Shutterstock

Pachta podotkl, že drogy lze vedle takzvaného darknetu opatřit i na sociálních sítích a komunikačních platformách, problém představují také nelegální lékárny. „Je na exekutivě, aby se s novými výzvami vyrovnala. Není to vůbec lehké. Lidé s nelegální nabídkou mohou pracovat z různých států s různými jurisdikcemi. Je to další komplikace. Internet je ale i velká příležitost k prevenci,“ uvedl Pachta.

Úmluva OSN o omamných látkách, k jejímuž dodržování se ČR zavázala, pochází z roku 1961. Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil opakovaně uvedl, že dokument je po šesti desetiletích zastaralý. „Situace se zásadně mění, když obchod probíhá bez konkrétních lidí anonymně přes kryptoměny,“ uvedl Vobořil. Podle něj není řešením jen kontrola a potlačování nabídky, ale také práce s uživateli a poptávkou. „Úmluvy nejsou jen o tom, kolik látek zakážeme. Pořád je cítit, že se čeká, že se to vyřeší represí. Bez druhé nohy (prevence) se to nedá,“ míní koordinátor. Podle něj by vláda měla jednat s internetovými provozovateli i s výrobci či prodejci. „Jakákoliv další prevence, intervence a kontrola nepůjde bez intenzivní spolupráce,“ dodal Vobořil.

Podle šéfa Národní protidrogové centrály Jakuba Frydrycha v Česku spolupráce s výrobci chemikálií či distributory funguje. S internetovými provozovateli se debaty vedou. „S českými poskytovateli máme velmi dobré zkušenosti. Když je vyzýváme, že na jejich stránkách je nevhodný či potenciálně protiprávní obsah, okamžitě je to mazáno. V praxi se dostáváme do situací, kdy ty společnosti jsou v jiných zemích a nekomunikují, nebo nezjistíme, kde jsou. Tam musíme hledat jiné cesty,“ uvedl Frydrych. Podle něj se policie musí adaptovat na virtuální prostor a využívat třeba skryté vyšetřování, infiltrování a agenty. Potřeba je také to, aby legislativa držela krok s technologickými změnami, dodal šéf centrály.

Česko má svého zástupce v INCB od roku 2022. Nominovala ho vláda po odstoupení jednoho ze členů. Vobořil označil získání postu pro českého experta za úspěch ČR. V minulosti český kandidát neuspěl. Vobořil už dřív řekl, že INCB představuje konzervativní a striktní instituci.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka