lupa x
user

Klimatická změna a lokální zemědělství. To jsou témata květnové výstavy v Libereckém kraji

Klimatická změna a lokální zemědělství. To jsou témata květnové výstavy v Libereckém kraji

03.05.2024 , Aktualizováno 02.05.2024

Redakce

Klimatická změna a zemědělství pohledem místních aktérů. Tak se jmenuje výstava, jejíž vernisáž se uskuteční 16. května ve 14 hodin ve vestibulu Krajského úřadu Libereckého kraje. Potrvá do 30. května.

Klimatická změna a lokální zemědělství. To jsou témata květnové výstavy v Libereckém kraji

„Ačkoliv za uplynulých třicet let Česká republika dosáhla nebývalého rozvoje v téměř všech odvětvích lidského snažení, jedno se nelepší, ba co víc, je na hraně kolapsu. Stav naší půdy a potažmo celé krajiny je v důsledku špatné zemědělské praxe alarmující. Schopnost půdy zadržovat vodu je na 53 % svého potenciálu, biodiverzita téměř všech řádů trvale klesá, erozí je ohrožena většina české půdy, čtyřicet procent monitorovaných podzemních vrtů vykazuje nadlimitní koncentrace syntetických pesticidů ve vodě,“ uvedl Václav Židek, krajský radní pro resort životního prostředí a zemědělství.

Dobrá správa půdy a krajiny přitom představuje klíčový nástroj k přizpůsobení se probíhajícím klimatickým změnám, ale především udržitelnějšímu zajištění potravin i pro budoucí generace. Podíl propachtované zemědělské půdy na celkové obhospodařované ploše je v českém zemědělství jedním z nejvyšších ze zemí Evropské unie, a třebaže v posledních letech vlivem nákupů půdy zemědělskými podniky ale i spekulanty poměrně významně klesá, stále představuje více než dvě třetiny. Jde o obrovskou příležitost, kterou mohou vlastníci půdy využít a po „svých“ zemědělcích požadovat dobrou správu jejich majetku.

Nástrojů na zlepšení stavu půdy a krajiny je mnoho, analyzoval a zkoumal je tým v rámci projektu Posílení resilience venkova prostřednictvím aktivizace lokálních aktérů a vlastníků půdy. Výstava shrnuje výsledky několikaletého výzkumu včetně příkladů dobré a špatné praxe.

Zdroj: Liberecký kraj 

Hlavní stránka