lupa x
user

Města investují do venkovních sportovišť, kromě pohybu nabídnou i společenské využití

Města investují do venkovních sportovišť, kromě pohybu nabídnou i společenské využití

08.09.2022

Redakce

Redukce stresu, zlepšení nálady, zvýšená kvalita spánku, méně únavy nebo dobrá kondice.  Není pochyb o tom, že sport je pro nás důležitý a prospěšný. Během covidu však spousta z nás ztratila motivaci k pohybu. Vyřešit to mohou nová venkovní sportoviště, do kterých se rozhodla investovat řada měst.

Města investují do venkovních sportovišť, kromě pohybu nabídnou i společenské využití

Poslední průzkumy ukazují, že Češi omezili sport oproti době předcovidové až o 90 %. Data ale odhalila i další negativní dopad. Následkem lockdownu totiž velká část dětí zlenivěla a přestala sportovat. Téměř polovině dětem a dospívajícím se navíc zhoršila jejich fyzická kondice a každé druhé dítě během pandemie přibralo. Vyplývá to z průzkumu společnosti Generali Česká pojišťovna.

Místo pro sport i odpočinek

Je proto nejvyšší čas začít se opět hýbat. Není však nutné kupovat si drahou permanentku do fitka. Sportovat se totiž dá i venku na veřejných sportovištích. Toho se snaží dosáhnout stále více měst. Jedním z nich je třeba Jablonec nad Nisou. Právě tady se totiž bude v příštím roce stavět nový skate park, na který je připraveno v rozpočtu přibližně 10 milionů Kč. „Jsem moc rád, že se podařilo tento projekt prosadit a Jablonec se tak zařadí mezi místa, která v této oblasti nabídnou vysoký komfort a zároveň doplníme nabídku místních sportovišť,“ říká náměstek jabloneckého primátora David Mánek.

Podobnou cestou se vydává i Ostrava, která rozšiřuje svoji síť workoutových hřišť. A vzala to opravdu od podlahy, protože nová sportoviště vzniknou v městských obvodech Hrabová, Třebovice a Polanka nad Odrou. Město jejich výstavbu navíc podpoří částkou 2,1 milionu korun.

Skatepark o rozloze téměř 2 500 metrů čtverečních vznikl i v pražských Řeporyjích. Je v něm možné nejen sportovat, k dispozici jsou i venkovní grily či stolky na piknik. Staví se ale i v Přerově, kde vznikne workoutové sportoviště, které bude určeno pro všechny generace.

„Venkovní sportoviště nebo skateparky jsou pro občany zdarma a je možné je využívat v téměř každém ročním období. Pro mladé lidi mohou být i místem pro vzájemná setkávání. Kromě pohybu tak nabízejí i společenské využití. Oboje si po dvou letech pandemie naši občané zaslouží,“ uzavírá Mánek.

 

Klára Sýkorová, Monika Křivánková

Hlavní stránka