lupa x
user

Rasismus se ve Španělsku netýká jen fotbalu, přesná data chybí, píše El País

Rasismus se ve Španělsku netýká jen fotbalu, přesná data chybí, píše El País

24.05.2023 , Aktualizováno 23.05.2023

Redakce

Problém s rasismem se ve Španělsku netýká jen fotbalu, přesnější data však o tomto fenoménu chybí. Píše to dnes levicově orientovaný deník El País. V zemi se rozproudila debata o rasismu poté, co si na něj postěžoval fotbalista Realu Madrid Vinícius Júnior. Ten označil za rasistickou nejvyšší soutěž La Liga i celou zemi. Konzervativní deník El Mundo naopak míní, že Španělsko patří k zemím, kde se nejvíce chrání individuální práva, tresty za projevy rasismu na stadionech ale musí být podle něj přísnější.

Rasismus se ve Španělsku netýká jen fotbalu, přesná data chybí, píše El País

Foto: Shutterstock

Během nedělního zápasu mezi Valencií a Realem Madrid čelil fotbalista madridského celku rasistickým pokřikům. Vinícius Júnior pak v pondělí na sociálních sítích napsal, že rasistická je nejvyšší fotbalová soutěž i celé Španělsko, což vyvolalo debatu v zemi i za jejími hranicemi. Hráči vyjádřily podporu fotbalové asociace či sdružení proti diskriminaci.

Podle deníku El País se problém s rasismem netýká jen fotbalu. „Diskriminace, ať už skrytá či otevřená, vědomá i nevědomá, je přítomná každý den v ulicích a na náměstích, v chování policie, ve firmám, ve státní správě,“ píše deník. Podle něj však přesnému popisu problému brání nedostatek dat. Před pěti lety veřejnoprávní ústav CIS udělal průzkum, ve kterém se Španělů ptal, nakolik se na škále od nuly do deseti cítí jako rasisté. Průměr vyšel relativně nízký, 2,2 bodu, ovšem podle expertů málokdo odpoví na tak přímočarou otázku zcela upřímně.

Zkušenosti přistěhovalců či lidí se zahraničním původem podle deníku El País naznačují, že rasismus je v zemi zakořeněný. Španělský novinář Moha Gerehou, jehož rodiče pocházejí z Gambie, tvrdí, že rasová diskriminace je ve Španělsku přítomná v přístupu k bydlení, na pracovním trhu, ve školách či na sociálních sítích. Sám novinář před několika lety zažil situaci, kdy ho kvůli jeho práci několik uživatelů twitteru „dražilo jako otroka“. „Poslední dobou vidím rasistické epizody častěji. Velmi mě to překvapilo,“ řekl deníku Senegalec Serigne Fall, který pracuje jako sociální mediátor v jedné madridské nemocnici.

Jiného názoru je konzervativní deník El Mundo. „Španělsko patří k zemím, které nejvíce pokročily v ochraně individuálních práv a odmítání diskriminace, jak uvádějí mezinárodní a velmi prestižní organizace“. Nedělní události však podle deníku ukázaly, že „fotbalové stadiony jsou posledními tvrzemi, kde se toleruje to, s čím se jinde ve společnosti s odhodláním zápasí“.

Podle deníku je nutné zavést přísné tresty za rasistické chování na stadionech, a to jak vůči fanouškům, kterých se tak chovají, tak vůči klubům. „Fotbal musí skoncovat s jakýmkoliv náznakem soužití s násilím, ať už se vyjadřuje v jakékoliv podobě a s jakoukoliv silou,“ píše El Mundo.

„Situace ohledně rasismus je nepochybně lepší než před 20 lety,“ uvedla státní tajemnice pro migraci Isabel Castrová. V posledních letech policie zaznamenává růst počtu hlášených trestných činů z nenávisti. V roce 2021 jich bylo 1800 a více než třetina z nich se týkala rasismu. Růst hlášených trestných činů však nemusí nutně znamenat vyšší výskyt rasismu ve španělské společnosti. Policie může dostávat více hlášení také z toho důvodu, že mezi oběťmi v ni vzrostla důvěra a víra, že se úřady budou těmito činy zabývat.

Madrid (ČTK)

Hlavní stránka