lupa x
user

Spolu změnilo grafiku ANO z kampaně, hnutí hovoří o hybridním útoku koalice

Spolu změnilo grafiku ANO z kampaně, hnutí hovoří o hybridním útoku koalice

05.05.2024 , Aktualizováno 03.05.2024

Redakce

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) využila toho, že si opoziční hnutí ANO nezaregistrovalo doménu s heslem své kampaně pro volby do Evropského parlamentu "Česko, pro tebe všecko". Na web umístilo obrázek s heslem, v němž je místo Česka zmíněné Rusko, předseda hnutí Andrej Babiš a jednička kandidátky Klára Dostálová mají na tvářích také místo české vlajky ruskou. Šéfka klubu ANO Alena Schillerová v reakci na to hovořila o hybridním útoku ze strany pětikoalice, Babiš označil Fialu za směšnou, či spíše už jen smutnou postavičku. Kampaň kritizoval i prezident Petr Pavel, je podle něj stejně nebezpečná jako Babišovy výroky podněcující protiukrajinské nálady.

Spolu změnilo grafiku ANO z kampaně, hnutí hovoří o hybridním útoku koalice

ANO svou kampaň i heslo před červnovými volbami představilo ve středu ve Zlíně. Premiér a předseda ODS Petr Fiala dnes novinářům řekl, že Spolu využilo toho, že si hnutí nezaregistrovalo doménu s heslem kampaně. Obrázek, který doprovází text „Do Evropy volte raději Spolu, tam vám žádné Rusko nehrozí“, má podle ministerského předsedy upozornit na nebezpečí plynoucí z politiky ANO. Zároveň odmítl, že by se koalice pouštěla do antikampaně.

Za hybridní útok ze strany pětikoalice, tedy i se zahrnutím Pirátů a Starostů a nezávislých, pozměněné obrázky označila předsedkyně poslanců ANO Schillerová. Vládní strany se podle ní bojí programu hnutí i míru nebo příměří na Ukrajině, protože by přišly o své jediné téma, uvedla ve Sněmovně. Před jednáním dolní parlamentní komory zároveň hovořila o tom, že Fialu vyzve k omluvě, nicméně premiér se jednacího dne nezúčastnil z pracovních důvodů.

Zatímco místopředseda TOP 09 Michal Kučera považuje podobu webu za vtipné a zábavné pojmenování postojů předsedy hnutí ANO Babiše, právě expremiér se kvůli záležitosti ostře pustil do Fialy, kterého označil za směšnou, nebo možná spíš už jen smutnou postavičku.

„Nechápu, jak může lhát o pozitivní kampani, když zase jen rozděluje společnost nějakými ruskými malůvkami, vlaječkami a hesly. Zneužívá jen válku na Ukrajině a vůbec ho nezajímá, že tam umírají lidé, dělá si na té tragédii kampaň a ještě se tím chlubí,“ poznamenal Babiš.

Postup koalice Spolu dnes kritizoval i prezident. Kampaň dělající z Babiše a hnutí ANO zastánce ruských zájmů je podle hlavy státu stejně nefér a nebezpečná jako výroky předsedy ANO podněcující protiukrajinské nálady. „Jedno ani druhé politickou kulturu v naší zemi nezlepší a důvěru občanů v politiky nezvýší,“ napsal Pavel.

Evropské volby se v Česku uskuteční 7. a 8. června, občané v nich vyberou 21 europoslanců. Hlasování se zúčastní všechny sněmovní strany a hnutí, jen Piráti a ANO kandidují samostatně. Vládní ODS, KDU-ČSL a TOP 09 usilují o hlasy voličů stejně jako při posledních sněmovních volbách v koalici Spolu, koalici Starostové a osobnosti pro Evropu vytvořila hnutí STAN a SLK. Opoziční SPD sestavilo společnou kandidátku s neparlamentní Trikolorou.

Vítězství bude obhajovat ANO, které před pěti lety obsadilo šest křesel. ODS obhajuje čtyři mandáty, Piráti tři stejně jako někdejší koalice STAN a TOP 09. SPD a KDU-ČSL mají po dvou europoslancích, komunisté jednoho.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka