lupa x
user

Vláda USA po kritice přehodnocuje projekt komise pro kontrolu dezinformací

Vláda USA po kritice přehodnocuje projekt komise pro kontrolu dezinformací

19.05.2022

Redakce

Americká vláda jen tři týdny po jeho představení "pozastavuje" projekt "rady pro správu dezinformací", který vyvolával nejasnosti a spustil vlnu obvinění od kritiků amerického prezidenta Joea Bidena. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) s odvoláním na nejmenované pracovníky ministerstva vnitřní bezpečnosti, pod které iniciativa spadá. Původní šéfka komise, která se stala terčem útoků za svá předchozí vyjádření, údajně na svou pozici rezignovala.

Vláda USA po kritice přehodnocuje projekt komise pro kontrolu dezinformací

Uvedené ministerstvo zřízení rady oznámilo 27. dubna s tím, že jejím úkolem bude „koordinovat boj proti dezinformacím spojeným s vnitřní bezpečností“. Nebylo však příliš jasné, čím konkrétně se orgán bude zabývat či jaké bude mít pravomoci, což se podle agentury AP nezměnilo ani po týdnu jeho existence. Oficiální vyjádření z prvních dní naznačovala, že komise bude mít hlavně analytickou a poradní funkci, to však nezabránilo vlně kritiky od pravicových komentátorů a politiků Republikánské strany.

Bidenova vláda prakticky ihned čelila obviněním, že se snaží zřídit „ministerstvo pravdy“ a kontrolovat, co Američané smí a nesmí říkat. Republikáni volali po rozpuštění komise a výhrady podle AP vyjadřovali i někteří obhájci občanských svobod, kteří vyslovovali obavy z narušování svobody projevu.

Část útoků mířila na Ninu Jankowiczovou, která byla jmenována do čela nového orgánu. Jankowiczová je uznávanou expertkou na dezinformační kampaně se zkušenostmi z různých nepolitických institucí, republikáni a jejich spojenci ovšem využívali některá její starší vyjádření, která prezentovali jako důkaz, že se na funkci nehodí. Především se zaměřovali na to, že Jankowiczová podobně jako další experti před volbami v roce 2020 vyzývala k opatrnosti v souvislosti se zprávami kolem Bidenova syna Huntera. WP i AP soudí, že její kritici prezentovali tato a další vyjádření zavádějícím způsobem.

Bidenova administrativa zjevně na dramatickou reakci na svou iniciativu nebyla připravena, což přispívá k tomu, že i méně kritičtí komentátoři hodnotí spuštění dezinformační rady jako zpackané. Nyní se zdá, že je projekt přinejmenším u ledu. Zprávu WP záhy potvrdila s odkazem na své zdroje AP, včetně informace o odchodu Jankowiczové. Ta údajně v rezignačním dopise uvedla, že budoucnost rady je „nejistá“.

Podle listu WP je kauza učebnicovým příkladem fungování komentátorů nakloněných Republikánské straně, kteří „se pokusí určit cíl, prezentovat narativ a pak opakují manipulace“ napříč platformami. Deník v článku podotýká, že na televizi Fox News během týdne po představení dezinformační rady asi 70 procent hodinových vysílacích segmentů zmiňovalo buďto Jankowiczovou nebo novou komisi. Materiály o příspěvcích Jankowiczové na sociálních sítích mezitím zaplavily weby jako Breitbart, Post Millennial nebo Daily Caller, což jsou přední zdroje na pravicové mediální scéně v USA.

WP v kontroverzi kolem iniciativy Bidenovy vlády vidí také ukázku toho, co se stane, když instituce tváří v tvář podobným útokům nereagují efektivně. Vládní zdroje a odborníci deníku řekli, že Jankowiczová ponenchala kritikům napospas administrativa, která „si nebyla jistá svou komunikací a nebyla připravená čelit koordinované kampani“. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti oponuje, že Jankowiczovou hájilo, nicméně ministr Alejandro Mayorkas dříve uvedl, že mohlo jasněji informovat o poslání svého výboru pro dezinformace.

Washington (ČTK)

Hlavní stránka