lupa x
user

ČTÚ chce slevu na volání a internet pro lidi s nízkými příjmy

ČTÚ chce slevu na volání a internet pro lidi s nízkými příjmy

24.05.2022

Redakce

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) chce zajistit, aby osoby s nízkými příjmy měly nárok na slevu z telekomunikačních služeb nebo zvláštní sociální tarif. Dosud tuto slevu mohli uplatňovat jen zdravotně postižení. Opatření v rámci takzvané univerzální služby má platit tři roky. Úřad to uvedl v tiskové zprávě.

ČTÚ chce slevu na volání a internet pro lidi s nízkými příjmy

Cenové zvýhodnění 200 Kč měsíčně bude moci nově uplatnit osoba se zvláštními sociálními potřebami na libovolný tarif pevného či mobilního volání či internetu. Za osoby s nízkými příjmy se považují lidé, jejichž příjem je nižší než 2,15 násobek životního minima.

ČTÚ dospěl také k závěru, že k naplnění účelu univerzální služby je nutné vedle stávající možnosti uplatnění cenového zvýhodnění 200 Kč měsíčně zajistit i existenci konkrétního mobilního tarifu, který pokryje základní potřeby lidí s nízkými příjmy. Tento mobilní tarif umožní základní možnost přístupu k internetu a hlasovým službám bez nutnosti vynakládat další peníze.

„Stávající sleva ve výši 200 Kč nyní půjde uplatnit na mnohem širší portfolio služeb, což je jednoznačný posun kupředu. Speciální tarif pak vnímám jako určitý krajní nástroj, který zajistí možnost přístupu k internetu a hlasu nutného k práci, vzdělání i kontaktu se státem těm nejpotřebnějším, pro které je důležité, aby sleva pokryla celou cenu služby,“ uvedla předsedkyně Rady ČTÚ Hana Továrková.

Do veřejné konzultace jde i záměr uložit povinnost poskytovat přístup zdravotně postižených osob k dílčím službám poskytovaným nejen v pevném místě, rovnocenný s přístupem, který využívají ostatní spotřebitelé, zejména prostřednictvím speciálně vybavených koncových zařízení.

Po veřejné konzultaci regulátor opatření zařadí do takzvané univerzální služby. Univerzální služba je soubor služeb, na jejichž poskytování má stát zájem. Na jejího poskytovatele vypíše úřad tendr. Operátorovi nebo operátorům, kteří uspějí ve výběrovém řízení na poskytování univerzální služby, poté stát prostřednictvím ČTÚ hradí prokazatelné náklady na její poskytování.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka