lupa x
user

Pandemie v Číně zpozdila vývoj nejméně jednoho nového iPhonu

Pandemie v Číně zpozdila vývoj nejméně jednoho nového iPhonu

26.05.2022

Redakce

Vývoj nejméně jednoho z nových vlajkových přístrojů iPhone společnosti Apple pro letošní rok se zpozdil kvůli pandemickým omezením v Číně. Informoval o tom dnes japonský list Nikkei, který se odvolává na několik zdrojů obeznámených se situací.

Pandemie v Číně zpozdila vývoj nejméně jednoho nového iPhonu

Tvrdá omezení v Číně kvůli její politice nulové tolerance covidu-19 přinutily na začátku roku firmu Pegatron, která iPhony montuje, pozastavit provoz v továrnách v Šanghaji a Kchun-šan.

Apple minulý měsíc varoval před většími problémy, protože koronavirová omezení v Číně snížila výrobu a poptávku v zemi. Situaci firmy zhoršuje i válka na Ukrajině. Apple odhadl, že by problémy mohly v tomto čtvrtletí snížit příjmy až o osm miliard USD (184,4 miliardy Kč).

Apple podle zdrojů sdělil dodavatelům, aby urychlili vývoj produktů, a dohnali tak ztracený čas. Jinak by totiž mohlo hrozit, že bude negativně ovlivněn výrobní harmonogram a sníží se počáteční objemy nových telefonů.

Apple připravuje na letošní rok čtyři nové modely iPhonů předběžně označované jako iPhone 14, 14 Pro, 14 Max a 14 Pro Max. Modely iPhone 14 a Pro budou mít displej o úhlopříčce 6,1 palce (15,5 cm) a modely Max a Pro Max 6,7 palce (17 cm). Nikkei také loni v červenci uvedl, že Apple letos ukončí výrobu přístroje iPhone mini s úhlopříčkou 5,4 palce (13,7 cm).

Hlavní montážní firmy Foxconn a Pegatron jsou zodpovědné za proces zavádění nových produktů. V rámci tohoto procesu Apple a jeho dodavatelé vypracovávají výrobní plán, který má proměnit nejnovější návrhy ve skutečné produkty určené k masové produkci. Pak následuje řada ověřovacích procesů, které se realizují podle přísného harmonogramu, aby se dodržely termíny požadované Applem pro hromadnou výrobu zhruba od konce srpna každého roku.

Apple doufal, že vývoj nových iPhonů bude letos hladký vzhledem k tomu, že situace s covide-19 v Číně se zdála být pod kontrolou a dodavatelé byli zvyklí pracovat v podmínkách přísných preventivních opatření proti covidu-19. Náhlé zavedení přísných omezení po několika potvrzených případech nákazy a měsíční uzávěry v nejdůležitějších výrobních oblastech Applu však firmu podle zdrojů zaskočily. Pokud se ale podaří proces urychlit, mělo by být ještě možné termín zahájení hromadné výroby na začátku září dodržet.

Tchaj-pej (ČTK)

Hlavní stránka