lupa x
user

Studie: Nejlepší denní doba na cvičení se u mužů a žen zřejmě liší

Studie: Nejlepší denní doba na cvičení se u mužů a žen zřejmě liší

01.06.2022

Redakce

Cvičení je prospěšné kdykoli, ale denní doba pro dosažení nejlepších výsledků se u mužů a žen zřejmě liší. Uvedl to server BBC News s odkazem na novou studii amerických vědců. Ti zjistili, že ženy spalují více tělesného tuku při ranním cvičení, zatímco u mužů se více počítají večery. Svou roli mohou hrát rozdíly v hormonech, biologických hodinách a spánkových cyklech u obou pohlaví.

Studie: Nejlepší denní doba na cvičení se u mužů a žen zřejmě liší

Studie se zúčastnilo 30 mužů a 26 žen. Jednalo se o zdravé a aktivní jedince ve věku 25 až 55 let. Vědci je sledovali 12 týdnů a měřili účinky různorodého fitness programu, který zahrnoval protahovací, sprinterský, odporový a vytrvalostní trénink. Jedna skupina cvičila hodinu před 8:30 ráno, zatímco druhá skupina prováděla stejné aktivity večer mezi 18:00 a 20:00. Všichni účastníci dodržovali speciálně sestavený stravovací plán.

Vědci v průběhu studie měřili krevní tlak a tělesný tuk všech účastníků, stejně jako jejich flexibilitu, sílu a aerobní výkon na začátku i na konci studie. Svůj celkový zdravotní stav zlepšili během 12 týdnů všichni účastníci výzkumu nehledě na to, kdy cvičili.

„Nejlepší doba na cvičení je ta, kdy ho můžete provádět a vejde se vám do rozvrhu,“ říká hlavní autor studie Paul Arcerio ze Skidmore College v americkém státě New York. Dodává ale, že podle určitých ukazatelů je ideální doba pro dosažení nejlepších výsledků jiná pro muže a ženy.

Podle Arceria by se ženy, které mají zájem o redukci tuku ve střední části těla a snížení krevního tlaku, měly zaměřit na cvičení v ranních hodinách. Naopak ženy, které chtějí posílit svaly v horní části těla, zlepšit náladu a příjem potravy, by si měly dopřát cvičení večer.

Večerní trénink je podle studie ideální i pro muže, kteří mají zájem o zlepšení srdečního zdraví a metabolismu i o větší emoční pohodu. Lepší metabolismus může snižovat rizika onemocnění, jako je obezita, cukrovka 2. typu, srdeční choroby a mrtvice.

Vědcům zatím není jasné, proč se reakce mužů a žen na načasování tréninku tak lišily. Je proto třeba provést další výzkum. Říkají, že ženy mohou spalovat více tělesného tuku ráno, protože je u nich větší pravděpodobnost nadbytku břišního tuku. Svou roli mohou hrát i biologické rytmy.

Studie publikovaná v odborném časopise Frontiers in Physiology sledovala lidi se zdravou hmotností, ale podle vědců by program mohl fungovat i u lidí s nadváhou nebo obezitou. „Ti mají větší šanci z něj těžit,“ dodal Arcerio.

Washington (BBC News)

Hlavní stránka