lupa x
user

Rusko v ukrajinském Chersonu utnulo internet i telefonování, hlásí Kyjev

Rusko v ukrajinském Chersonu utnulo internet i telefonování, hlásí Kyjev

02.06.2022

Redakce

V Chersonské oblasti, jejíž část ovládla ruská vojska během současné invaze na Ukrajinu, přerušilo nově nastolené proruské vedení internetové a telefonní sítě. Podle agentury Reuters na to upozornily ukrajinské úřady.

Rusko v ukrajinském Chersonu utnulo internet i telefonování, hlásí Kyjev

Ukrajinská státní služba pro speciální komunikaci a ochranu informací v prohlášení uvedla, že okupační režim provedl blíže nespecifikovaný zákrok, jehož výsledkem je přerušení kabelů a vypnutí komunikačních zařízení. Další podrobnosti zatím nejsou k dispozici, napsal Reuters.

„Obyvatelé oblasti nyní nemají přístup k ukrajinské mobilní síti a internetu. Stejně tak nemohou uskutečnit vnitrostátní ani mezinárodní telefonát z pevných linek,“ sdělil ukrajinský úřad.

Rusko nad Chersonskou oblastí postupně upevňuje kontrolu. Mimo jiné v ní zavedlo ruský rubl a podle dřívějších varování Kyjeva by se zde mohlo pokusit o zorganizování referenda o připojení k Ruské federaci. Již dříve Rusko podle nevládní organizace NetBlocks, která se zabývá sledováním provozu na internetu, přesměrovalo internetový provoz v oblasti na ruskou komunikační infrastrukturu.

Ukrajinská vojska v posledních dnech podnikají v Chersonské oblasti protiofenzivu. Podle dosud nepotvrzených informací se jim podařilo překročit řeku Inhulec a dobýt několik vesnic. Prezident Volodymyr Zelenskyj dnes uvedl, že armáda poblíž Chersonu zaznamenala určité úspěchy.

Cherson (ČTK)

 

Hlavní stránka