lupa x
user

Hospodářská komora vyzvala k přijetí novely k omezení internetového pirátství

Hospodářská komora vyzvala k přijetí novely k omezení internetového pirátství

11.06.2022

Redakce

Sekce kulturního a kreativního průmyslu Hospodářské komory vyzvala k co nejrychlejšímu přijetí novely autorského zákona k omezení internetového pirátství.

Hospodářská komora vyzvala k přijetí novely k omezení internetového pirátství

Autoři a nositelé autorských práv v Česku dlouhodobě zažívají kvůli chybějící zákonné úpravě bezpráví, nepochopení, frustraci a v neposlední řadě také ztráty, uvedla komora v dnešní tiskové zprávě. Předlohu, která vychází z evropských předpisů, projednávají poslanci. Začlenění směrnice EU má v Česku už roční zpoždění.

Hlavním dějištěm internetového pirátství jsou podle komory zejména datová úložiště, kterými se prakticky nekontrolovatelně šíří autorsky chráněný obsah. „Provozovatelé úložišť dosud využívají nedostačující legislativy a vyhýbají se přímé odpovědnosti za obsah, který na ně jejich uživatelé nahrávají,“ uvedla předsedkyně sekce Marie Fianová. Novelizace autorského zákona je podle ní nezbytná i vzhledem k rychlému technologickému vývoji. „Každým dnem, kdy je implementace směrnice v prodlení, vzniká řadě subjektů na trhu škoda, mnohdy značného rozsahu,“ dodala Fianová.

Vládní novela má zajistit ochranu a licencování autorských práv na internetu, stejně jako spravedlivou odměnu pro autory. Zároveň ale má usnadnit využívání obsahu chráněného autorskými právy ve výzkumu či vzdělávání a při zpřístupňování digitalizovaného kulturního dědictví. Sněmovna předlohu podpořila v úvodním kole ve druhé polovině března. Školský a kulturní výbor dostal na její posouzení tři měsíce místo obvyklých dvou. Členové výboru projednávání novely už třikrát přerušili, sejdou se k ní opět ve druhé polovině června.

Novela má zajistit mimo jiné to, že se na internetových úložištích nebude vyskytovat obsah proti vůli jeho autorů. Novela stanoví povinnost získat od autorů licenci, v opačném případě bude odpovídat za porušení autorských práv. Vládní Piráti se v úvodním kole debaty postavili proti tomu, aby zákonné změny vedly k mazání satirických děl či karikatur na internetu.

K ostře sledovaným změnám obsaženým v novele patřily zejména úpravy, které mají přinutit internetové společnosti, aby médiím platily za využívání jejich obsahu. Firmy podle předlohy musí získat od kolektivního správce nebo od jednotlivých vydavatelů licence ke komerčnímu využívání článků publikovaných na internetu. Změny kvůli tomu kritizovaly a poukazovaly na to, že to povede k omezení výsledků vyhledávání.

Evropská směrnice měla být začleněna do českého právního řádu nejpozději začátkem loňského června. Do říjnových voleb ale Sněmovna nestihla novelu projednat.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka