lupa x
user

Odbory vyhlásily stávku v sedmi distribučních centrech Amazonu v Německu

Odbory vyhlásily stávku v sedmi distribučních centrech Amazonu v Německu

11.07.2022

Redakce

Německý odborový svaz Verdi vyzval zaměstnance americké společnosti Amazon v několika distribučních centrech v zemi ke stávce. Odbory chtějí, aby Amazon uznal kolektivní smlouvu pro celé odvětví maloobchodu a zásilkového obchodu. Stávka má začít v noci na pondělí, datum ukončení akce svaz nestanovil, uvedla dnes agentura DPA. Amazon nečeká, že by stávka měla nějaký dopad na zákazníky.

Odbory vyhlásily stávku v sedmi distribučních centrech Amazonu v Německu

Odboráři uvedli, že vedle sedmi distribučních center v Německu se podobné akce plánují i na dalších místech. Verdi je jedním z největších odborových svazů v Německu.

Ačkoliv Amazon v posledních letech opakovaně zvyšoval mzdy, dopad tohoto kroku na zaměstnance zmírnilo prodloužení pracovní doby a nízká nebo žádná kompenzace za směny ve státní svátek, uvedl svaz Verdi. Skutečné příjmy zaměstnanců Amazonu tak často zůstaly nižší než příjmy kolegů ve srovnatelných podnicích.

Stávka začíná den před slevovou akcí Amazonu nazvanou Prime Day. Amazon v ten den očekává vysoký objem prodeje.

Mluvčí Amazonu uvedl, že všichni zaměstnanci v logistice už teď vydělávají 12 eur (téměř 300 Kč) hrubého na hodinu a od podzimu se jim zvýší mzda minimálně na 12,50 eura (310 Kč) za hodinu. Průměrný měsíční hrubý výdělek zaměstnance Amazonu po 24 měsících je přibližně 2750 eur (67.800 Kč).

Berlín (ČTK)

Hlavní stránka