lupa x
user

NÚKIB: Počet kybernetických incidentů se v červnu držel na průměrné úrovni

NÚKIB: Počet kybernetických incidentů se v červnu držel na průměrné úrovni

14.07.2022 , Aktualizováno 13.07.2022

Redakce

Počet kybernetických incidentů se v červnu stejně jako v květnu držel na průměrné úrovni. Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) jich v červnu evidoval 12, což je mírně pod průměrem posledních 12 měsíců. Bylo to o jeden více než v květnu. Na rozdíl od května ale neevidoval velmi významný incident. V květnu čelily kybernetickému útoku sítě Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), doteď nejsou funkční stránky dopravniinfo.cz.

NÚKIB: Počet kybernetických incidentů se v červnu držel na průměrné úrovni

Foto: Shutterstock 

„Počet incidentů se v měsíci červnu držel na průměrné úrovni. Během letních měsíců obvykle NÚKIB eviduje nižší počet incidentů,“ uvedl úřad. Z celkového počtu nahlásily deset incidentů takzvané povinné osoby podle zákona o kybernetické bezpečnosti, kdy pod dotyčný zákon spadají například významné státní úřady či klíčové subjekty energetického, telekomunikačního či bankovního sektoru. O zbylých dvou incidentech NÚKIB informovaly zákonem neregulované subjekty.

V červnu se kybernetické incidenty podle NÚKIB téměř rovnoměrně rozdělily na méně významné a významné. Oproti květnu NÚKIB neevidoval žádný velmi významný incident. Červnové kybernetické incidenty NÚKIB zařadil do čtyř kategorií, kdy pokračovala převaha incidentů spjatých s dostupností. „Nicméně vyjma dvou případů se jednalo o technické chyby, kdy došlo k výpadkům systému. V jednom případě šlo o ransomware. Nejzajímavějším případem bylo přeřezání optické kabeláže, jež vyústilo ve výpadek systémů jednoho subjektu,“ uvedl úřad.

NÚKIB také evidoval několik incidentů, které jsou klasifikovány jako „průnik“. Nešlo nicméně o závažné incidenty. „V případě incidentu typu podvod došlo k phishingovému útoku proti jedné státní instituci, jejíž zaměstnanci obdrželi e-mail obsahující zprávu v češtině se srbochorvatským podpisem. Phishing byl odeslán ze schránky patřící telekomunikační společnosti s původem v Bosně a Hercegovině,“ uvedl NÚKIB.

Brno (ČTK)

Hlavní stránka