lupa x
user

Na MIT vyvinuli nalepovací ultrazvukovou náplast, podle vědců je revoluční

Na MIT vyvinuli nalepovací ultrazvukovou náplast, podle vědců je revoluční

01.08.2022

Redakce

Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) vynalezli náplast, která dokáže snímat ultrazvukem vnitřnosti člověka během každodenních činností. Vynález označují za revoluci v lékařském zobrazování. Náplast o velikosti poštovní známky umí zobrazit cévy, trávicí systém a vnitřní orgány po dobu až 48 hodin, což lékařům poskytuje podrobnější obraz o zdravotním stavu pacienta než běžné snímky.

Na MIT vyvinuli nalepovací ultrazvukovou náplast, podle vědců je revoluční

Foto: Shutterstock

Při laboratorních testech vědci pomocí náplastí sledovali, jak se lidem při cvičení mění tvar srdce, jak se jim při pití a vylučování nápojů zvětšuje a zmenšuje žaludek a jak se jim při vzpírání zvedají svaly.

Profesor Süan-che Čao z MIT, který vedl výzkumný tým, uvedl, že náplasti by mohly „způsobit revoluci“ v lékařském zobrazování. Stávající snímky jsou podle něj pořizovány velmi rychle, někdy trvají jen několik sekund, a obvykle se musí provádět v nemocnicích.

Vědec si představuje, že lidé si budou kupovat krabičky náplastí a s pomocí chytrých algoritmů v mobilních telefonech je budou používat k monitorování svého srdce, plic a trávicího systému. Zjistí tak včasné příznaky onemocnění i infekce, ale budou také moci monitorovat své svaly během rehabilitace či fyzického tréninku.

Bioadhezivní ultrazvuková náplast (neboli Baus) obsahuje soustavu malých senzorů, které vysílají ultrazvukové vlny skrz kůži do těla. Tyto vlny se odrážejí od cév, tkání a vnitřních orgánů a jsou detekovány stejnými prvky v náplasti. V současné době musí být náplast připojena k přístroji, který odrazy promění v obraz, ale výzkumníci vyvíjejí bezdrátovou variantu, která bude spolupracovat se softwarem v mobilním telefonu.

Na bezdrátové verzi usilovně pracujeme,“ řekl Čao . „Vzhledem k tomu, že již existují bezdrátové ultrazvuky pro ruční použití v místě péče, jsme přesvědčeni, že se nám podaří dosáhnout bezdrátové varianty během několika let,“ dodal vědec. Podrobnosti o vynálezu byly zveřejněny v časopise Science.

I bez bezdrátové verze by podle vědců mohly náplasti přinést okamžitou změnu v nemocnicích. Monitorovaly by vnitřnosti pacientů, zatímco leží v posteli, podobně jako se k monitorování srdeční činnosti používají nalepovací elektrody.

Ultrazvuková vyšetření jsou velmi rozšířená. Tato technika má však značná omezení, protože vyžaduje vysoce kvalifikované sonografisty, kteří sondy umísťují a orientují na těle pacientů, aby získali kvalitní snímky. Z tohoto důvodu je většina ultrazvukových vyšetření krátká a provádí se na pacientech, kteří musí při pořizování snímků zůstat v klidu.

Bezdrátové náplasti by mohly některé z těchto problémů obejít, protože je lze upevnit na místě a nechat je snímat po několik hodin, nebo dokonce dní, tvrdí výzkumníci. Kromě skenování orgánů na včasné příznaky onemocnění by také mohly monitorovat funkci močového měchýře, nádory a vývoj plodu v děloze.

Biomedicínská inženýrka Nan-šu Lu, která působí na Texaské univerzitě v Austinu, uvedla, že náplast představuje „významný průlom v mobilním a ambulantním ultrazvukovém zobrazování“. „Nositelné a dostupné ultrazvukové senzory, které nepotřebují sonografistu, by otevřely mnoho budoucích možností, jako je zobrazování srdce při zátěžovém testu, domácí zobrazování plic pro včasnou detekci zápalu plic a mnoho dalších,“ dodala vědkyně, která se na studii nepodílela.

Washington (ČTK)

Hlavní stránka