lupa x
user

Téměř tři čtvrtiny Čechů stále využívají nezabezpečené Wi-Fi, ukázal průzkum

Téměř tři čtvrtiny Čechů stále využívají nezabezpečené Wi-Fi, ukázal průzkum

13.08.2022 , Aktualizováno 11.08.2022

Redakce

Téměř tři čtvrtiny Čechů využívají pro připojení k internetu nezabezpečené veřejné Wi-Fi sítě. Je to o zhruba 20 procentních bodů méně než před třemi roky. Dvě třetiny uživatelů veřejné Wi-Fi používají k e-mailové komunikaci a 14 procent k přihlašování do firemních systémů. Podobně rizikové je i přihlašování do internetového bankovnictví, k němuž veřejné sítě využívá třetina lidí. Vyplývá to z průzkumu, který mezi 1010 respondenty provedla bezpečnostní firma Anect.

Téměř tři čtvrtiny Čechů stále využívají nezabezpečené Wi-Fi, ukázal průzkum

Foto: Shutterstock  

„Pro útočníky je přitom velmi snadné, aby buďto ovládli nechráněnou veřejnou Wi-Fi například v hotelu, nebo, což je pro ně úplně nejjednodušší varianta, aby postavili svoji vlastní síť například s názvem některé z oblíbených restaurací. Návštěvníci si potom neuvědomují, že pokud nepoužívají automaticky všude ochranu pomocí šifrování, první část jejich komunikace, která směřuje na tuto podvodnou Wi-Fi, je pro útočníka kompletně čitelná,“ uvedl expert na kyber bezpečnost Anectu Ivan Svoboda.

Způsob využívání veřejných Wi-Fi se podle průzkumu liší podle věku či vzdělání. Pro přístup k internetovému bankovnictví ho využívá 40 procent lidí ve věku do 35 let a polovina lidí se základním vzděláním, ale pouze 29 procent lidí ve věku 54 až 65 let a zároveň necelá třetina lidí se středoškolským či vysokoškolským vzděláním.

Pro práci tyto sítě využívá 17 procent lidí ve věku 36 až 45 let, ale jenom 12 procent lidí starších 54 let a 13 procent lidí do 26 let. Mladí lidé veřejné Wi-Fi využívají především pro přístup k sociálním sítím (83 procent), zatímco lidé nad 54 let hlavně k vyhledávání informací (73 procent). Varovné však podle Anectu je, že přes dvě třetiny respondentů ve všech kategoriích je využívají k četbě e-mailové komunikace.

„Přístup k e-mailové komunikaci skrze veřejné Wi-Fi se může na první pohled jevit jako banalita, zvláště v době dovolených však jde o zásadní problém. Lidé totiž často na dovolených zůstávají v kontaktu se svojí pracovní agendou právě skrze pracovní e-maily. Pokud nepoužívají kontinuální a spolehlivé šifrování, může se potenciální útočník dostat k obsahu dané komunikace, k jejich přístupovým heslům, a nakonec i do interní firemní sítě,“ dodal Svoboda.

Čtvrtina uživatelů nemá zabezpečený přístup k firemním datům a dalších 40 procent neví, jestli a jak je tento přístup zabezpečený. Pouze 36 procent lidí uvedlo, že pro přístup k firemním datům a systémům využívají VPN.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka