lupa x
user

V Olomouci robot transplantoval ledvinu od živého dárce, poprvé v ČR

V Olomouci robot transplantoval ledvinu od živého dárce, poprvé v ČR

29.08.2022

Redakce

Ve Fakultní nemocnici v Olomouci provedl robot transplantaci ledviny od živého dárce. Podle zástupců nemocnice šlo o první operaci tohoto druhu v České republice, která ani v zahraničí není zcela obvyklá. Ledvina byla dárci tímto způsobem vyjmuta při příbuzenské transplantaci, sdělil mluvčí olomoucké fakultní nemocnice Adam Fritscher.

V Olomouci robot transplantoval ledvinu od živého dárce, poprvé v ČR

Foto: Shutterstock 

Robotický systém da Vinci využívají lékaři z několika klinik Fakultní nemocnice Olomouc při různých typech výkonů již několik let. Poprvé jej využili k vyjmutí ledviny od živého dárce letos v červnu specialisté ze zdejší urologické kliniky. „Ročně provedeme na naší klinice přes 350 operací pomocí robotického systému především pro rakovinu prostaty a ledvin. Operační techniku máme velmi dobře zvládnutou, proto jsme mohli přistoupit i k odběru ledviny od žijícího dárce,“ uvedl přednosta urologické kliniky Igor Hartmann.

Operace pomocí robota je podle odborníků bezpečnější pro dárce a komfortnější pro operatéra než operace otevřená nebo laparoskopie, kterou specialisté používali dosud. „Při odběru nesmí být ohroženo zdraví dárce a musí být minimalizován rozsah možných běžných operačních komplikací, a to právě užití robotického systému umožňuje,“ podotkl přednosta.

Práce při transplantaci je podle něj týmová – urologický tým ledvinu odebírá od dárce, další tým tvořený cévním chirurgem a urologem transplantuje orgán příjemci. Příjemce a dárce k odběru připravují a po operaci o ně pečují nefrologové. „Naše dvanáctá příbuzenská transplantace ledviny provedená v Transplantačním centru Fakultní nemocnice Olomouc byla úspěšná. Věříme, že nová bezpečná robotická metoda odběru ledviny přispěje k většímu rozvoji transplantace ledvin od žijícího dárce v České republice a umožní tak zkvalitnit život lidem se selháním funkce ledvin,“ dodal Hartmann.

Program transplantace ledvin od žijících dárců funguje ve Fakultní nemocnici Olomouc od roku 2012. Při příbuzenské transplantaci, která je nejčastější, daruje zcela zdravý člen rodiny svoji ledvinu příbuznému se selháváním funkce ledvin. Tento způsob darování ledviny umožňuje načasování operace a optimální přípravu příjemce ledviny. Díky tomu se maximálně chrání funkce darované ledviny a jednoznačně se tak zlepšuje její dlouhodobé fungování u příjemce při srovnání s přenosem ledviny od zemřelého dárce.

Transplantační centrum funguje ve Fakultní nemocnici Olomouc již 37 let, loni zde odborníci provedli tisící transplantaci ledvin.

Olomouc (ČTK)

Hlavní stránka