lupa x
user

Podnikatel tvrdí, že spálil kresbu Fridy Kahlo, aby podpořil virtuální umění

Podnikatel tvrdí, že spálil kresbu Fridy Kahlo, aby podpořil virtuální umění

28.09.2022 , Aktualizováno 27.09.2022

Redakce

Mexický podnikatel Martin Mobarak tvrdí, že spálil jednu kresbu známé mexické výtvarnice Fridy Kahlo, aby podpořil přechod uměleckých děl do virtuálního světa. Z díla nechal vytvořit na 10.000 nezaměnitelných tokenů (NTF) a prohlašuje, že část příjmů z jejich prodeje věnuje muzeím a charitě. V Mexiku jsou díla Fridy Kahlo chráněna zákonem a jejich zničení je trestným činem, napsala dnes agentura EFE.

Podnikatel tvrdí, že spálil kresbu Fridy Kahlo, aby podpořil virtuální umění

Foto: Shutterstock

Podnikatel tvrdí, že kresbu z deníku umělkyně zničil na konci červenci při veřejné akci v Miami, které se zúčastnilo na 200 lidí. Autenticitu spálené kresby ale nelze ověřit a mexické úřady zkoumají, zda se opravdu jednalo o dílo Kahlo. Mobarak tvrdí, že dílo koupil v New Yorku a nechal ověřit jeho pravost znalcem Andrésem Siegelem, který se na mexickou umělkyni specializuje. Podle jeho posudku se jednalo o kresbu z roku 1945 o rozměrech zhruba 23 krát 15 centimetrů.

Před zničením díla nechal Mobarak kresbu naskenovat s vysokou přesností a vytvořit 10.000 nezaměnitelných tokenů (NFT). Z jejich prodejů plánuje utržit až 40 milionů dolarů (jednu miliardu korun) a část výtěžku má jít na podporu muzejních institucí či charity. „Spálení díla pomůže vytvořit prostředky,“ tvrdí podnikatel. Podle něj směna NFT bude vytvářet příjmy pro podporované investice „do nekonečna“.

„Přeměnit“ umělecká díla v NTF je podle podnikatele způsob, jak učinit věčnou existenci daného artefaktu. Mobarak ale přiznává, že fyzické zničení díla může vyvolat polemiku.

Čin v Mexiku vzbudil velké pobouření a ohlas. V zemi jsou díla Fridy Kahlo chráněna památkovým zákonem a jejich zničení je trestné. Některé instituce, které měly dostat peníze z prodejů tokenů, navíc odmítly, že by od Mobaraka dostaly nějaké dary.

Podnikatel také tvrdí, že kresba měla hodnotu deset milionů dolarů (255 milionů korun). Jeden ze známých obrazů umělkyně, portrét Diego y Yo (Diego a já), byl v loňském roce prodán v aukci za 34,9 milionu dolarů (skoro 900 milionů eur).

Mexiko (ČTK)

Hlavní stránka