lupa x
user

Systém slovenské sněmovny podle Sme zkolaboval po špatném propojení zásuvek

Systém slovenské sněmovny podle Sme zkolaboval po špatném propojení zásuvek

01.11.2022 , Aktualizováno 31.10.2022

Redakce

Informační a komunikační systém slovenského parlamentu minulý týden vyřadilo z provozu propojení dvou síťových zásuvek jedním kabelem, napsal dnes slovenský list Sme s odvoláním na šéfa sněmovny Borise Kollára. Právě Kollár přitom ve čtvrtek s odvoláním na techniky hovořil o hackerském útoku. Potíže s hlasovacím zařízením vyústily v odložení schůze Národní rady; sněmovna během zmíněného incidentu zaznamenala také výpadek internetového připojení, telefonních linek a pokladen v parlamentním bufetu.

Systém slovenské sněmovny podle Sme zkolaboval po špatném propojení zásuvek

Foto: Shutterstock

V pátek Kollár novinářům řekl, že sněmovna technické potíže odstranila; o hackerském útoku přitom už nehovořil. Nyní se podle Sme zmiňoval o propojení dvou síťových zásuvek jedním kabelem, čímž celý systém jakoby zkratoval.

„Těch bodů, kde se to mohlo stát, je asi tisíc, proto trvalo dlouho, než na to přišli. Zda to byl úmysl nebo nedbalost, neumíme říci,“ řekl Kollár.

List Denník N zase citoval ministra financí Igora Matoviče, který o víkendu v televizní debatě řekl, že zmíněné problémy způsobila nějaká zlomyslnost, kdy došlo k propojení kabelů, které propojeny být neměly.

Národní rada podala v případu trestní oznámení a incident by tedy měla vyšetřovat policie.

Na středu je naplánována zkouška parlamentních počítačových systémů. Pokud technika obstojí, poslanci by mohli pokračovat v jednání i dříve než v původně stanoveném termínu 8. listopadu. Zákonodárce čeká hlasování o vícero návrzích, které projednali zhruba během jednoho týdne, kdy podle předchozí dohody nehlasovali.

Bratislava (ČTK)

Hlavní stránka