lupa x
user

Pracovní portály: Vrchol poptávky firem po zaměstnancích je pryč

Pracovní portály: Vrchol poptávky firem po zaměstnancích je pryč

29.11.2022

Redakce

Nedávný vrchol poptávky firem po zaměstnancích je pryč. Data společnosti LMC, provozovatele portálů Jobs.cz, Prace.cz a mobilní aplikace Práce za rohem, ukazují na ochlazení pracovního trhu. Denní počet pozic inzerovaných prostřednictvím služeb LMC meziročně klesl o 14 procent. Naopak počet reakcí na pracovní inzeráty stoupl o desetinu. Uvedla to dnes LMC.

Pracovní portály: Vrchol poptávky firem po zaměstnancích je pryč

Foto: Shutterstock

V porovnání s předchozími průzkumy podle ní mírně klesla spokojenost zaměstnanců ve většině hlavních aspektů života, tedy rodinného a osobního života, využití času a životní úrovně. Počet lidí, kteří jsou nespokojení a nemotivovaní v práci, se meziročně zvýšil o tři procentní body na 36 procent.

Možnost pracovat z domova má 30 procent zaměstnanců, a to nejčastěji jeden až dva dny v týdnu. Čtvrtina těch, kdo nemohou pracovat z domova, by takovou možnost chtěla, ukazují data..

Nové pracovní příležitosti podle nich aktivně vyhledává 11 procent zaměstnanců, v případě lepší nabídky by zaměstnání změnilo 30 procent pracovníků. Z nich by 78 procent ke změně přesvědčila vyšší mzda. Firemní benefity v podobě volného času nebo ty, které lze přepočíst na peníze pak 35 procent, blízkost pracoviště 28 procent, lepší zacházení 20 procent.

Nejčastěji (32 procent) by motivací ke změně práce bylo zvýšení mzdy alespoň o 30 procent. Podobně velká část zaměstnanců (28 procent) by změnila práci kvůli mzdě vyšší alespoň o 20 procent. Mezi zaměstnanci, kteří byli v práci spokojení, ale dali v poslední době výpověď, tak učinilo 44 procent kvůli vyšší mzdě, pětina kvůli lepší náplni práce.

To, že přijdou o práci, považuje za pravděpodobné 16 procent zaměstnanců. Mezi lidmi ve věku 25 až 34 let jde o 23 procent, ve věkové skupině 55 až 64 let jen sedm procent, uvedla LMC.

Přibližně polovina zaměstnanců (52 procent) vychází s příjmy obtížně, což je o šest bodů více než v jarním průzkumu. Nejčastěji (58 procent) mají problém vyjít s příjmy zaměstnanci ve věku 18 až 24 let .Velmi obtížně vychází s příjmy 19 procent zaměstnanců, což představuje nárůst o pět bodů proti letošnímu jaru. Přivýdělek k hlavnímu příjmu má 25 procent zaměstnanců, dalších 21 procent si plánuje přivýdělek najít, vyplývá z dat.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka