lupa x
user

Vývoz čipů z Tchaj-wanu loni sedmým rokem vzrostl, tentokrát zhruba o 18 procent

Vývoz čipů z Tchaj-wanu loni sedmým rokem vzrostl, tentokrát zhruba o 18 procent

16.01.2023

Redakce

Vývoz čipů integrovaných obvodů z Tchaj-wanu loni sedmým rokem za sebou vzrostl. Země si tak upevnila vedoucí postavení v globálním odvětví polovodičů, kterým zmítá napětí mezi Spojenými státy a Čínou a také snaha o diverzifikaci dodavatelských řetězců. Vývoz těchto čipů se loni zvýšil o 18,4 procenta, vyplývá z údajů ministerstva financí. Růst vývozu byl také už třetím rokem za sebou dvouciferný.

Vývoz čipů z Tchaj-wanu loni sedmým rokem vzrostl, tentokrát zhruba o 18 procent

Foto: Shutterstock

„My si myslíme, že Tchaj-wan bude v nejbližší době v polovodičovém odvětví nenahraditelný,“ řekl agentuře Bloomberg ekonom společnosti Barclays Bom Ki Son. Snahy ostatních zemí, například Spojených států, o posílení výroby nebudou mít bezprostřední vliv na snížení významu Tchaj-wanu, dodal.

Význam Tchaj-wanu v tomto odvětví se opírá o výrobu v závodech velkých firem, jako je Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC), zvláště u výroby nejmodernějších čipů, upozornil Son. TSMC má na světovém trhu výroby polovodičů více než poloviční podíl.

Prodej polovodičů je pro Tchaj-wan hnacím motorem vývozu v době, kdy je světový obchod pod obrovským tlakem v reakci na pokles globální poptávky.

Tchaj-wan je důležitý pro výrobu čipů i v jiných oblastech, včetně USA, a to díky investicím svých podniků. TSMC plánuje postavit v americkém státě Arizona první závod na výrobu pokročilých čipů v USA, plánuje ale také stavby závodů v Singapuru a Japonsku.

Son dodal, že budoucnost diverzifikace v odvětví bude záviset právě na tom, kde firmy postaví nové závody. Kromě TSCM plánuje americká společnost Intel závod ve Vietnamu a firmy Foxconn a Vedanta v Indii.

Tchaj-pej (ČTK)

Hlavní stránka