lupa x
user

Technologické firmy plánují investovat v Saúdské Arábii devět miliard USD

Technologické firmy plánují investovat v Saúdské Arábii devět miliard USD

09.02.2023

Redakce

Přední světoví technologičtí giganti investují v Saúdské Arábii více než devět miliard USD (200 miliard Kč). Jsou mezi nimi i americké firmy Microsoft a Oracle, které v zemi vybudují cloudová centra pro region. Uvedl to saúdskoarabský ministra pro komunikace a informační technologie Abdalláh bin Amr Alsváha.

Technologické firmy plánují investovat v Saúdské Arábii devět miliard USD

Foto: Shutterstock

Microsoft hodlá investovat v zemi 2,1 miliardy USD a Oracle 1,5 miliardy USD. Investice mají posílit postavení země jako největšího digitálního trhu na Blízkém východě a v severní Africe, uvedl Alsváha na mezinárodních technologickém fóru LEAP, které se koná v Rijádu. Další podrobnosti ohledně časového rámce investice neuvedl. Firma Oracle agentuře Reuters řekla, že investice bude realizovaná v příštích několika letech.

Saúdská Arábie se snaží přilákat zahraniční firmy, aby investovaly v zemi a přesunuly sem svá regionální centra. Slíbila jim, že se budou moci podílet na vládních zakázkách. Země investuje stovky miliard USD do ekonomického plánu známého jako Vize 2030, jehož cílem je diverzifikovat ekonomiku, která je nyní závislá na ropě. Zatím se jí však nedaří přilákat dostatek přímých zahraničních investic, které jsou jedním z pilířů plánu.

Investici 400 milionů USD do cloudové infrastruktury pro své služby slíbila i čínská společnosti Huawei.

Rijád (ČTK)

Hlavní stránka