lupa x
user

Závodníci ČVUT patří mezi deset nejlepších Evropanů v žebříčku elektroformulí

Závodníci ČVUT patří mezi deset nejlepších Evropanů v žebříčku elektroformulí

22.02.2023

Redakce

Studentský závodní tým z ČVUT v Praze se probojoval mezi deset nejlepších evropských týmů v hlavní kategorii světového žebříčku elektroformulí. Celosvětově se z 279 univerzit umístil na 17. místě, v České republice drží prvenství, uvedlo dnes České vysoké učení technické (ČVUT) v tiskové zprávě. Na konstrukci autonomní i pilotované elektrické formule se na univerzitě podílí především studenti Fakulty elektrotechnické (FEL ČVUT) a Fakulty strojní (FS ČVUT).

Závodníci ČVUT patří mezi deset nejlepších Evropanů v žebříčku elektroformulí

Foto: Shutterstock

Podle kapitána Tomáše Krejčího z FS ČVUT se tým eForce FEE Prague Formula umístil v předešlé závodní sezoně v jednotlivých disciplínách celkem osmkrát na prvním a šestkrát na druhém místě. Čtyřikrát byl na bronzové příčce. Kromě závodů v České republice soutěžil také ve Švýcarsku, Itálii, Maďarsku, Chorvatsku či Německu.

„V celkovém hodnocení týmů se tak nyní eForce posunul celosvětově na 17. místo a na deváté místo v Evropě. V Česku drží první příčku,“ komentoval úspěch svého týmu Krejčí. Na konci roku 2021 se podle člena týmu Jana Cáby umístili zástupci ČVUT na 48. příčce mezinárodního žebříčku, polepšili si tedy o 30 míst.

V sezoně roku 2023 plánuje tým závodit s novou formulí, která spojí elektrickou pilotovanou formuli a elektrickou autonomní formuli, čímž bude podle Krejčího schopna jezdit s pilotem i bez pilota.

„Náš tým by pak rád navázal na své úspěchy i v sezoně 2023. Začátkem července bude obhajovat první místo ve Švýcarsku. Následně se zúčastní závodů v Itálii, Česku a na nejprestižnějších závodech v Německu,“ popsal Krejčí plány pro letošní rok.

Tým nyní podle ČVUT sdružuje více než 60 členů. První elektrickou pilotovanou formuli zprovoznili ve škole v roce 2010, o deset let později pak postavili první plně autonomní formuli v České republice.

V současné době vévodí mezinárodnímu žebříčku německá Universität Stuttgart. Na druhém místě se drží japonská Nagoya University, na třetím pak novozélandská University of Auckland.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým univerzitám v Evropě. Škola má celkem osm fakult – stavební, strojní, elektrotechnickou, jadernou a fyzikálně inženýrskou, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, nebo informačních technologií. V současné době zde studuje 18.000 studentů.

Samostatná Fakulta elektrotechnická ČVUT byla založena v roce 1950. Nabízí vzdělání v oblasti elektrotechniky a informatiky, elektroniky, telekomunikací, automatického řízení, kybernetiky a počítačového inženýrství.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka