lupa x
user

Analýza dat z mise Artemis I podle NASA ukázala připravenost pro lety s posádkou

Analýza dat z mise Artemis I podle NASA ukázala připravenost pro lety s posádkou

08.03.2023

Redakce

Dosavadní analýza dat z loňské mise Artemis I ukázala, že nosná raketa SLS, kosmická loď Orion i pozemní systémy potřebné pro start a návrat na Zemi jsou připraveny pro lety astronautů na Měsíc. Na tiskové konferenci to uvedli představitelé amerického Úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Misi Artemis II, při které modul tentokrát obkrouží přirozenou zemskou družici s posádkou, je podle nich v plánu na listopad 2024.

Analýza dat z mise Artemis I podle NASA ukázala připravenost pro lety s posádkou

Foto: Shutterstock

Technici podle NASA začali s vyhodnocováním obrovského množství dat ihned po dopadu modulu Orion do Tichého oceánu loni v prosinci. NASA je zatím v počátečních fázích jejich zpracování, dosavadní kontroly ale ukázaly mimo jiné větší poškození nosné rakety, než se původně očekávalo. Úřad také zaznamenal odchylky při opotřebení tepelného štítu při návratu do atmosféry, podle slov šéfa programu Orion Howarda Hua a šéfa pozemních systémů Shawna Quinna ale ani jedno ze zjištění zatím nepředstavuje zásadní překážky pro misi s posádkou.

Orion na oběžnou dráhu vynesla loni 16. listopadu raketa Space Launch System (SLS), kosmická loď s třemi figurínami pak 11. prosince dopadl do Tichého oceánu. Příští mise plánovaná na rok 2024 vyšle na cestu kolem Měsíce čtyři astronauty, o rok později má následovat přistání lidské posádky přímo na pozemské družici.

„Práce na Artemis II pokračuje dobře,“ uvedl dnes Hu, podle kterého se už podařilo nainstalovat některé opakovaně využitelné komponenty do modulu Orion. Servisní i posádkový modul nyní prochází posledními testy a úpravami předtím, než je technici propojí.

Další testy letos čekají také nosnou raketu SLS, která by měla být v létě přepravena a otestována na startovací rampě 39B v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě. Start Artemis II s posádkou se pak čeká na konci listopadu 2024. První fázi provázely dlouhé průtahy a celý projekt se opozdil o několik let.

Washington (ČTK)

Hlavní stránka