lupa x
user

Vesmírná firma Virgin Orbit vyhlásila v USA bankrot, dál hledá kupce

Vesmírná firma Virgin Orbit vyhlásila v USA bankrot, dál hledá kupce

05.04.2023 , Aktualizováno 04.04.2023

Redakce

Společnost Virgin Orbit britského miliardáře Richarda Bransona vyhlásila ve Spojených státech bankrot. Firma usiluje o prodej majetku, a proto dál hledá kupce, informovala dnes agentura Reuters. Minulý týden podnik oznámil, že propustí zhruba 85 procent z celkových 750 zaměstnanců. V dokumentech pro konkurzní řízení teď firma uvedla, že k loňskému 30. září měla aktiva přibližně za 243 milionů dolarů (5,2 miliardy Kč) a dluh 153,5 milionu dolarů.

Vesmírná firma Virgin Orbit vyhlásila v USA bankrot, dál hledá kupce

Foto: Shutterstock

Virgin Orbit se zabývá vypouštěním komerčních satelitů a je sesterskou společností firmy Virgin Galactic, která působí v sektoru vesmírné turistiky. V lednu se firmě nevydařila mise, jejímž cílem bylo vynést z Británie devět malých satelitů na nízkou oběžnou dráhu Země. Neúspěch byl pro firmu velkou ranou a prohloubil její finanční potíže.

„V této fázi jsme přesvědčeni, že postup podle kapitoly 11 představuje nejlepší cestu k vytipování a dokončení výhodného prodeje s maximálním ziskem,“ uvedl generální ředitel Virgin Orbit Dan Hart. Kapitola 11 amerického insolvenčního zákona firmu chrání před nároky věřitelů a dává jí čas na reorganizaci.

Od listopadu do března poskytla Bransonova společnost Virgin Group firmě pro vypouštění satelitů 50 milionů dolarů prostřednictvím úvěru zajištěného vybavením a dalším majetkem firmy Virgin Orbit pro případ bankrotu. Virgin Orbit, kterou zhruba ze 75 procent vlastní Virgin Group, se po lednovém selhání rakety snažila najít nové financování.

V polovině března zastavila Virgin Orbit provoz a propustila téměř všechny zaměstnance, aby šetřila finance. Bransonova investiční společnost Virgin Investments tehdy vložila do Virgin Orbit zhruba 10,9 milionu dolarů (více než 235 milionů Kč) na financování odstupného a dalších nákladů souvisejících se snížením počtu zaměstnanců. Virgin Orbit očekává, že platby propuštěným zaměstnancům a další náklady budou činit přibližně 15 milionů dolarů. Virgin Investments poskytne společnosti Virgin Orbit další úvěr 31,6 milionu dolarů.

Tržní hodnota společnosti Virgin Orbit v pondělí činila zhruba 65 milionů dolarů. Před dvěma lety přesahovala tři miliardy dolarů.

Los Angeles (USA) (ČTK)

Hlavní stránka